tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.06.2022

8 milyon hektar tarım alanı kayıt dışı

8 milyon hektar tarım alanı kayıt dışı

Toprak Bayramı’nın 77. yılı nedeniyle açıklamalarda bulunan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye’nin 30 yıllık süreçte 4.8 milyon hektar tarım arazisini kaybettiğini vurgularken, 8 milyon hektar tarım arazisinin de kayıt dışı olduğunu dile getirdi.

Toprak Bayramı’nın 77. yılı nedeniyle açıklamalarda bulunan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 23.1 milyon hektar alanın sadece 15.2 milyon hektarının Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olduğunu söyledi. Yalnızca ÇKS’ye kayıtlı alanda üretim yapan üreticilerin tarımsal desteklerden faydalanabildiğini sözlerine ekleyen Bayraktar’a göre, 8 milyon hektar tarım arazisi hissedarlar arasındaki sorunlar veya arazilerin çok küçük olması nedeniyle işlense de ÇKS’ye kayıtlı değil. Kayıt dışı alanlarda üretim yapan üreticiler, yüksek üretim maliyetleri karşısında destek alamıyor ve üretimden vazgeçmek durumunda kalabiliyor. Ayrıca Türkiye’de toplam arazi miktarının 1990-2020 döneminde 27.9 milyon hektardan 23.1 milyon hektara gerilediğini de vurgulayan Bayraktar, 30 yıllık bir süreçte 4.8 milyon hektar tarım arazisinin kaybedildiğini söyledi.

Meyve-sebze buğday için tehdit oluşturuyor

Açıklamalarının devamında Bayraktar, ÇKS’ye kayıtlı olmayan 8 milyon hektar alanın içinde 2.9 milyon ha atıl tarım arazisi ve tarım yapılabildiği halde nadasa bırakılan 3.2 milyon ha nadas alanı olduğunu belirtti. Dünyada ve Türkiye’de gıda fiyatlarının hızla arttığı bir dönemde, tarım yapılabildiği halde yaklaşık 6 milyon hektar tarım arazisinde üretim yapılamamasına tepki gösteren Bayraktar, buğday üreticisinin meyve ve sebze üretimine yönelmesinin gelecekte buğday üretimi için büyük bir tehdit olduğuna değindi.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.