tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.05.2021

Fındıkta mücadeleyi ZİHA’lar omuzlayacak!

findikta-mucadeleyi-ziha-lar-omuzlayacak1.jpg

Ordu’da Zirai İnsansız Hava Araçları (ZİHA), ya da diğer bir tabirle tarımsal drone’ları ilk kez fındık arazileriyle buluşturan FINVER projesi, üreticilerin üzerindeki maliyet yükünü azaltmayı hedefliyor.

İnsansız hava araçları ve onların en yaygın türü olan drone’lar güvenlikten ticarete kadar hayatın çok farklı alanlarında yaygınlaşmaya devam ediyor. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle halen pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de çalışma yaşamı ve sosyal yaşamın kısıtlanmaya devam ettiği şu günlerde drone’ların üstlendiği görevler daha da bir önem kazanıyor.

Ancak gökyüzünü fethetmeye başlayan tüm bu araçlar en hızlı dönüşümü tarım sektöründe yaşatıyor. Özellikle de geniş alanda üretim yapılan tarım arazilerinin üzerinde giderek daha sık rastlanan drone’lar “uçuş görevleri” arasında kimi zaman arazi gözlemi ve veri toplama, kimi zaman da gübreleme, sulama veya hastalık ve zararlılarla mücadele olabiliyor.

Hem zamandan hem de işgücünden tasarruf

Zirai İnsansız Hava Aracı (ZİHA) da denilen tarımsal amaçlara yönelik drone’ların Türkiye’deki macerasında yeni perde ise fındık arazilerde açıldı. Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan TARNET’in ortaklığında başlatılan Fındık Verimliliği (FINVER) projesi kapsamında ZİHA’lar ilk kez fındık arazilerinin üzerinde de uçuşa geçti.

Fındıkta mücadeleyi ZİHA’lar omuzlayacak!

Fındıkta başarının kilit noktalarından biri olan bitki koruma uygulamalarını yerine getirmek için görevlendirilen ZİHA’lar, dik yamaçlardan oluşan fındık arazilerinde sürdürülen zorlu ilaçlama faaliyetlerini üstlenmeye başladı. “Fındık dalda, aklın işçide kalmasın” başlığını taşıyan projenin amacı, hem zamandan hem de işgücünden tasarruf sağlayarak üreticilerin üzerindeki maliyet yükünü azaltmak.

5 yılda 2 kat daha fazla ürün alınacak

İlk denemede 10 dönüm genişliğinde ve engebeli bir araziyi dakikalar içinde ilaçlamayı başaran ZİHA’ların bitki koruma işlerinde yaygınlaşmasıyla birlikte fındıkta işgücüne olan ihtiyacı yüzde 45 oranında azalması bekleniyor. ZİHA kullanımını hem il geneline hem de fındık üretiminin farklı aşamalarına yaymayı amaçladıklarını söyleyen FINVER Proje Koordinatörü Asım Suyabatmaz, “Bu sayede 5 yıl içinde aynı bahçeden iki katı ürün almayı hedefliyoruz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.