tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.09.2020

Tarım makineleri için yapay zeka merkezi kuruluyor

tarim-makineleri-icin-yapay-zeka-merkezi-kuruluyor1.jpg

Konya’da kurulacak Akıllı Sistemler Teknoloji Merkezi’nde yapay zekaya sahip ekim-dikim, ilaçlama ve çapalama makineleri geliştirilecek.

Süratli nüfus artışı, iklim değişikliği ve su krizi gibi yakın ve uzak geleceğimizi şekillendirecek süreçler tarımı tüm dünya için en hayati role taşımış durumda. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının yaşattığı deneyim de bu gerçekliği artık yadsınamaz bir hale getirdi. Tarımın üzerindeki bu büyük sorumluluğu taşımasının yolu ise teknoloji ile ne kadar buluşabildiğine bağlı.

İşte bu yüzden tarım sektörü son yıllara damga vuran dijital teknolojilerin hızla odak noktası haline geliyor. Akıllı tarım konsepti bitkisel üretimin her alanında yeni buluş ve uygulamaları doğururken, Türkiye’nin de bu gelişimin bir parçası olabilmesi için belki küçük ve ağır, ancak ilham verici adımlar atılmaya başladı.

Odak noktası tarımsal mekanizasyon

Kuruluş çalışmaları devam eden Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi Akıllı Sistemler Teknoloji Merkezi (AKİTEK) de bu adımlardan biri. Avrupa Birliği tarafından 5 milyon Euro’luk ödenek desteği alan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde desteklenen proje, tarım makinelerine yönelik yapay zeka teknolojilerine odaklanacak.

Tarım makineleri için yapay zeka merkezi kuruluyor

6 ay içinde faaliyete geçmesi planlanan AKİTEK bünyesinde üniversitenin akademisyenleri, mezunları ve öğrencilerinin ekonomi, sağlık ve çevre konularında projeler geliştirecek. Bu projelerin merkezinde ise tarım teknolojileri olacak. Merkezin öncelikli hedefi ise Türkiye’de üretilen tarım makinelerini “akıllı tarım” prensipleriyle çalışan sistemler haline getirmek.

İhraç edilen makinelerin katma değeri düşük

Türkiye’den ihraç edilen ilaçlama, çapalama ve ekim-dikim makineleri gibi aletlerin katma değerlerinin dünya genelindeki ürünlere göre düşük olduğuna dikkat çeken KTO Karatay Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Oktay Altun, “Amacımız buradaki zirai aletlere yapay zeka eklemek ve bu sayede özellikle Kafkasya, Orta Asya ve Afrika pazarlarına girebilmek” diyor.

Daha verimli, daha hızlı ve daha güvenli olacak

En büyük yatırımı dijital tarım teknolojileri için yaptıklarını söyleyen Altun, “Örneğin ilaçlamanın akıllı sistemlerle yapılmaması insan sağlığı, çevre ve maliyet açısından zarara neden oluyor. Aynı şekilde yapay zeka ile çalışan bir çapalama makinesi filizlere ya da ağaçlara zarar vermeden ve kısa zamanda iş görebiliyor. Tüm bu makineler akıllı teknolojiler sayesinde çok daha verimli hale gelecek” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.