tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.8.2020

Ayçiçeği ve kuru üzümde bir çeyreklik değişim

Ayçiçeği ve kuru üzümde bir çeyreklik değişim

TMO’nun kuru üzüm alım fiyatlarını geçen yıla oranla yüzde 25 arttırarak kilo başına 12,5 TL olarak açıkladı. Ayçiçeğinde üst üste açıklanan fiyatlar da üzüme paralellik taşıyor.

Çayda Mayıs ayında açıklanan ve Temmuz ayında da mısır ve fındıkta netleşen alım fiyatlarına dair bu kez ayçiçeği ve üzüm üreticilerinin merakla bekledikleri açıklamalar geldi. Konya Şeker’in geçtiğimiz günlerde açıkladığı ayçiçeği avans ödemelerinin ardından Trakya Birlik de ürün için iki farklı fiyat belirlerken, kuru üzümde de TMO’nun uygulayacağı fiyat belli oldu.

Fiyatlar dörtte bir arttı

Son yıllarda Trakya ile beraber ayçiçeği tarımının ikinci merkezi haline gelen Konya ovasında üreticiler bu yıl yüzde 40 yağ oranlı ayçiçeği için Konya Şeker’den ton başına 3 bin 150 TL, yüzde 44 yağ oranına sahip ayçiçeği için ise 3 bin 536 TL ödeme yapılacak. Bu fiyatlar geçtiğimiz yıla göre yüzde 24 oranında bir artışa denk geliyor.

aycicegi-ve-kuru-uzumde-bir-ceyreklik-degisim1.jpg

Trakya Birlik tarafından açıklanan alım fiyatları da Konya Şeker ile benzerlik taşıyor. Buna göre 2020-2021 sezonu itibariyle bölgedeki ayçiçeği üreticileri yüzde 40 yağlı baz ürün için ton başına 3 bin 240 TL, yüzde 44 yağ oranlı ürün için ise 3 bin 726 TL avans ödemesi alacak.

Kuru üzümde rekolte 271 bin ton

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) kuru üzümde uygulayacağı alım fiyatları da açıklandı. Bu yıl toplam rekoltenin 271 bin ton olarak öngörüldüğü kuru üzümde 9 numara kalitedeki ürün için üreticiye kilogram başına 12,5 TL ödeme yapılacak. 2019 yılında yine 9 kalite çekirdeksiz üzüm için TMO 10 TL, Tariş ise 10,75 alım fiyatı belirlemişti.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.