tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.8.2020

Ayçiçeği ve kuru üzümde bir çeyreklik değişim

Ayçiçeği ve kuru üzümde bir çeyreklik değişim

TMO’nun kuru üzüm alım fiyatlarını geçen yıla oranla yüzde 25 arttırarak kilo başına 12,5 TL olarak açıkladı. Ayçiçeğinde üst üste açıklanan fiyatlar da üzüme paralellik taşıyor.

Çayda Mayıs ayında açıklanan ve Temmuz ayında da mısır ve fındıkta netleşen alım fiyatlarına dair bu kez ayçiçeği ve üzüm üreticilerinin merakla bekledikleri açıklamalar geldi. Konya Şeker’in geçtiğimiz günlerde açıkladığı ayçiçeği avans ödemelerinin ardından Trakya Birlik de ürün için iki farklı fiyat belirlerken, kuru üzümde de TMO’nun uygulayacağı fiyat belli oldu.

Fiyatlar dörtte bir arttı

Son yıllarda Trakya ile beraber ayçiçeği tarımının ikinci merkezi haline gelen Konya ovasında üreticiler bu yıl yüzde 40 yağ oranlı ayçiçeği için Konya Şeker’den ton başına 3 bin 150 TL, yüzde 44 yağ oranına sahip ayçiçeği için ise 3 bin 536 TL ödeme yapılacak. Bu fiyatlar geçtiğimiz yıla göre yüzde 24 oranında bir artışa denk geliyor.

aycicegi-ve-kuru-uzumde-bir-ceyreklik-degisim1.jpg

Trakya Birlik tarafından açıklanan alım fiyatları da Konya Şeker ile benzerlik taşıyor. Buna göre 2020-2021 sezonu itibariyle bölgedeki ayçiçeği üreticileri yüzde 40 yağlı baz ürün için ton başına 3 bin 240 TL, yüzde 44 yağ oranlı ürün için ise 3 bin 726 TL avans ödemesi alacak.

Kuru üzümde rekolte 271 bin ton

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) kuru üzümde uygulayacağı alım fiyatları da açıklandı. Bu yıl toplam rekoltenin 271 bin ton olarak öngörüldüğü kuru üzümde 9 numara kalitedeki ürün için üreticiye kilogram başına 12,5 TL ödeme yapılacak. 2019 yılında yine 9 kalite çekirdeksiz üzüm için TMO 10 TL, Tariş ise 10,75 alım fiyatı belirlemişti.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.