tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.7.2020

Mısırda fiyat artışı son iki yılın altında kaldı

Mısırda fiyat artışı son iki yılın altında kaldı

Bu yıl toplam üretimde artış beklenen mısırda 2020 alım fiyatı açıklandı. TMO yeni sezonda mısırı geçen yıla oranla yüzde 15 daha yüksek fiyattan satın alacak.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından alımı yapılan tarımsal ürünlerde hasat mevsimi yaklaştıkça alım fiyatları da bir bir netleşmeye başladı. Fındık üreticilerinin beklediği açıklama geçtiğimiz günlerde gelirken, bugün de mısırın 2020 yılı alım fiyatı açıklandı. Buna göre, sezon itibariyle yaklaşık 300 bin mısır üreticisi ürünlerini ton başına bin 325 TL üzerinden TMO’ya teslim edebilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ton başına 60 TL prim desteğinde bulunacağı mısırda Ağustos ayı itibariyle pek çok bölgede başlayacak hasadın ardından ülke genelinde 156’sı lisanslı depo olmak üzere 416 farklı noktada alım yapılacak. Üreticiler sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmesi uyarısı yapılan alım noktalarına aldıkları randevu tarihi uyarınca gerekli belgelerle gelecek.

Mısır üretimi yeniden yükselirken

2000’li yıllarda üretim miktarı hızla artmaya başlayan mısırda rekolte 2017 itibariyle düşüşe geçmiş ve rekolte iki yıl içinde 6 milyon tonun üzerinden 5,7 milyon ton seviyesine gerilemişti. Geçtiğimiz yıl yeniden yüzde 5’lik bir artış gösteren toplam üretimin bu yıl da artması bekleniyor. TÜİK verilerine göre 2020 sezonunda ülke genelinde mısır rekoltesi yüzde 8 artarak 6 milyon tondan 6,5 milyon tona ulaşacak.

misirda-fiyat-artisi-son-iki-yilin-altinda-kaldi1.jpg

Fiyat 2 yıl içinde yarı yarıya artmıştı

Bu yükselişe ters orantılı olarak, 2020 yılı için belirlenen alım fiyatı ise 2017’den bu yana görülen en düşük artışa işaret ediyor. 2016’da 740 TL olan ton başına ödeme 2017 yılında yalnızca yüzde 2 artarak 760 TL’ye çekilmişti. Alım fiyatları son 2 sezon içinde ise sırasıyla yüzde 15 ve yüzde 21 artarak 760 TL’den bin 150 TL’ye kadar yükselmişti.

Güncel satış fiyatıyla aynı seviyede kaldı

Yeni sezon için belirlenen mısır alım fiyatları ile TMO’nun güncel satışları arasında ise paralellik bulunuyor. Buna göre, 1 Temmuz itibariyle iç piyasada bin 325 TL üzerinden mısır satışı yapan TMO, yeni alım fiyatını da aynı düzeyde tutmuş oldu. Geçtiğimiz Pazartesi günü açıklanan fındık alım fiyatları ise TMO’nun Mayıs ayında yaptığı 24 TL’lik satış fiyatının altında kalarak 22,5 TL olarak belirlenmişti.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.