tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.7.2020

Mısırda fiyat artışı son iki yılın altında kaldı

Mısırda fiyat artışı son iki yılın altında kaldı

Bu yıl toplam üretimde artış beklenen mısırda 2020 alım fiyatı açıklandı. TMO yeni sezonda mısırı geçen yıla oranla yüzde 15 daha yüksek fiyattan satın alacak.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından alımı yapılan tarımsal ürünlerde hasat mevsimi yaklaştıkça alım fiyatları da bir bir netleşmeye başladı. Fındık üreticilerinin beklediği açıklama geçtiğimiz günlerde gelirken, bugün de mısırın 2020 yılı alım fiyatı açıklandı. Buna göre, sezon itibariyle yaklaşık 300 bin mısır üreticisi ürünlerini ton başına bin 325 TL üzerinden TMO’ya teslim edebilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ton başına 60 TL prim desteğinde bulunacağı mısırda Ağustos ayı itibariyle pek çok bölgede başlayacak hasadın ardından ülke genelinde 156’sı lisanslı depo olmak üzere 416 farklı noktada alım yapılacak. Üreticiler sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmesi uyarısı yapılan alım noktalarına aldıkları randevu tarihi uyarınca gerekli belgelerle gelecek.

Mısır üretimi yeniden yükselirken

2000’li yıllarda üretim miktarı hızla artmaya başlayan mısırda rekolte 2017 itibariyle düşüşe geçmiş ve rekolte iki yıl içinde 6 milyon tonun üzerinden 5,7 milyon ton seviyesine gerilemişti. Geçtiğimiz yıl yeniden yüzde 5’lik bir artış gösteren toplam üretimin bu yıl da artması bekleniyor. TÜİK verilerine göre 2020 sezonunda ülke genelinde mısır rekoltesi yüzde 8 artarak 6 milyon tondan 6,5 milyon tona ulaşacak.

misirda-fiyat-artisi-son-iki-yilin-altinda-kaldi1.jpg

Fiyat 2 yıl içinde yarı yarıya artmıştı

Bu yükselişe ters orantılı olarak, 2020 yılı için belirlenen alım fiyatı ise 2017’den bu yana görülen en düşük artışa işaret ediyor. 2016’da 740 TL olan ton başına ödeme 2017 yılında yalnızca yüzde 2 artarak 760 TL’ye çekilmişti. Alım fiyatları son 2 sezon içinde ise sırasıyla yüzde 15 ve yüzde 21 artarak 760 TL’den bin 150 TL’ye kadar yükselmişti.

Güncel satış fiyatıyla aynı seviyede kaldı

Yeni sezon için belirlenen mısır alım fiyatları ile TMO’nun güncel satışları arasında ise paralellik bulunuyor. Buna göre, 1 Temmuz itibariyle iç piyasada bin 325 TL üzerinden mısır satışı yapan TMO, yeni alım fiyatını da aynı düzeyde tutmuş oldu. Geçtiğimiz Pazartesi günü açıklanan fındık alım fiyatları ise TMO’nun Mayıs ayında yaptığı 24 TL’lik satış fiyatının altında kalarak 22,5 TL olarak belirlenmişti.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.