tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.7.2020

Ziraat mühendislerinin işine karışılmasın!

Ziraat mühendislerinin işine karışılmasın!

Orman mühendislerin zirai bayilik yetkisi alabilmesi kararına tepki gösteren ziraat mühendisleri “Herkes kendi işini yapmalı” yorumunu yapıyor.

Bitki koruma ürünlerinin satışına dair Tarım ve Orman Bakanlığı’nın aldığı yeni karar tarım sektöründe tartışmaları alevlendirdi. Orman mühendisi ve orman endüstri mühendisi unvanına sahip kişilerin zirai ilaç satışı yapabilmesinin önünü açan karar ziraat mühendislerinin tepkisine neden oluyor.

Yapılan yönetmelik değişikliğine göre zirai bayi ve toptancı izin belgesi için başvuru yapabilecek meslek grupları arasına orman mühendisleri de eklenmiş oldu. Karar, ihtisas alanı tarım uzmanları bundan 6 yıl önce aynı yetkinin eczacılara da tanınması kararı nedeniyle yaşanan durumun bir benzeriyle karşı karşıya bırakıyor.

Hem tarımsal verimi hem halk sağlığını ilgilendiriyor

Resmi Gazete’de 18 Temmuz günü yayımlanan yeni yönetmeliğe ilk tepki Ziraat Mühendisleri Odası’ndan (ZMO) geldi. Bitki koruma amaçlı ilaçların satış ve uygulama yetkisinin ziraat mühendisleri dışındaki meslek gruplarına verilmemesi gerektiği belirtilen ZMO açıklamasında, kararın doğrudan gıda güvencesi, gıda güvenliği ve halk sağlığını ilgilendiren bir sorun oluşturduğu belirtiliyor.

ziraat-muhendislerinin-isine-karisilmasin2.jpg

“Orman mühendislerinin bitki koruma bayiliği ile ülke tarımına ve gıda sektörüne yapacağı katkı eksiktir, yanlıştır ve bu keyfi düzenleme bağlamında çok ciddi olarak tartışılmalıdır” açıklamasını yapan ZMO’nun “Bitki koruma ciddi bir iştir” başlığıyla Twitter’da açtığı #herkesisinebaksın etiketi de yoğun ilgi görüyor.

Ziraat mühendisleri iş bulmakta zorlanırken…

Farklı illerden ziraat mühendisleri de konuya dair olumsuz görüşler paylaşıyor. “Hiçbir meslek grubuna karşı değiliz; karşı olduğumuz şey iş alanlarımıza farklı meslek gruplarının monte edilmesi” diyen Antalya ZMO Şube Başkanı Vural Şahin, “Ziraat fakültelerinden mezun olmuş meslektaşlarımızı haksız yere yeterlilik sınavına sokarak zorluk çıkarırken, bu sınava her gün başka meslek gruplarının dahil edilmesi akıl almaz bir durum” yorumunu yapıyor.

Yapılan yasa değişikliği, ziraat fakültesi mezunlarının yaşadığı istihdam sorunu düşünüldüğünde daha da tartışmalı bir hal alıyor. Ülke genelinde 40’a yakın üniversiteden her yıl 5 bin civarında ziraat mühendisi mezun oluyor. Aldıkları uzmanlık eğitime karşın iş bulmakta zorlanan ziraat mühendislerinin kadro ve istihdam talepleri çözülmesi gereken bir sorun olarak ortaya duruyor.

ziraat-muhendislerinin-isine-karisilmasin1.jpg

Meslek tanımları birbirine karıştırılıyor

“Ziraat mühendislerinin hakları yok sayılarak yapılan bu keyfi yasa değişikliği hukuka aykırıdır” diyen ZMO Mersin Şube Başkanı Necmi Birim, ziraat uzmanları dışında diğer mesleklerden kişilere verilen bayilik ve uygulamalı eğitim yetki belgelerinin iptal edilmesini talep ederken, ZMO Nevşehir İl Temsilcisi Recep Eroğlu ise “Farklı meslek disiplinlerinin kendi çalışma alanlarına saygılıyız, ancak bizlerin çalışma alanına girilmesine de karşıyız” yorumunu yapıyor.

“Meslek tanımları birbirine karıştırılıyor ve bir tarım ülkesi olan Türkiye’de ziraat mühendisliği mesleği hiçe sayılıyor” şeklinde konuşan Şanlıurfa ZMO İl Temsilcisi Abdullah Melik, alınan karar nedeniyle yaşanacak sağlık sorunlarından, bitkisel üretimdeki kayıplardan ve ihracattaki zirai ilaç kalıntı sorunlarından ziraat mühendislerinin sorumlu tutulamayacağını söylüyor.

Orman mühendisliği müfredatı tarımsal mücadeleyi kapsamıyor

“Orman mühendisliği müfredatı doğanın ve toprağın korunması gibi sürdürülebilirlik konuları üzerinedir. Tarım ekolojisi ise hastalık, zararlı ve yabancı otlara karşı yapılan mücadeleye girilen bir alandır” diyen ZMO Çanakkale Şube Başkanı Hicri Nalbant ise, “Bitki koruma ürünlerinin uygunsuz kullanımı tarımı ve halk sağlığını riske atıyor. Bunların satış, tanıtım ve uygulaması bu alanda eğitim almış kişilerce yapılması gerekiyor. Herkese keyfi olarak ‘zehir satma’ yetkisi vermek yerine ruhsatlandırma, denetim, eğitim, barkotlama ve dışa bağımlılık sorunları çözülmeli” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.