tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.6.2020

Eğitim evde, tarım okulda sürdü

egitim-evde-tarim-okulda-surdu1.jpg

Konya’nın Beyşehir ilçesindeki Tarım Okulu projesi kapsamında bir ortaokulun bahçesine kurulan serada öğretmenler ve öğrenciler ortak emekleriyle tarımsal üretime katkı sunuyor.

Türkiye’de her ne kadar genç kuşaklar yıllar içinde giderek uzaklaşsa da, gençlerin hatta çocukların tarımla temas etmesini sağlayan projelerin sayısı da bir o kadar artıyor. Bunun en yeni örneklerinden biri olan Konya-Beyşehir’deki “Tarım Okulu” projesi, öğretmen ve öğrencilere hem tarımsal üretimin incelikleri hem de dayanışmayı öğrenme fırsatı sunuyor.

Bu ilham verici proje Beyşehir’in Esence mahallesinde bulunan Aşağıesence Ortaokulu’nda hayat buluyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün girişimiyle okulun 11 dönüm genişliğindeki bahçesine geçtiğimiz yıl kurulan serada başlayan üretim, Mart ayından beri Covid-19 nedeniyle eğitimde yaşanan kesintilere karşın hız kesmeden sürüyor.

Damla sulama ve solucan gübresi kullanılıyor

İlk sezonda 15 ton salatalık ve 7,5 ton domates hasat edilen serada ayrıca patlıcan, yeşil biber ve çilek de yetiştiriliyor. Toplam 517 metrekarelik bu seranın profesyonel seralardan geri kalır hiçbir yanı yok! Damla sulama sayesinde su tasarrufu yapılan alanda bitki besleme için ise solucan gübresi kullanılırken zirai ilaç uygulamasından ise kaçınılıyor.

egitim-evde-tarim-okulda-surdu2.jpg

Teori ile pratik bir arada yürüyor

Tarım Okulu’nu öğretmenlerin yol göstericiliğinde yapılan üretimle öğrenciler yalnızca bitkisel üretimin pratiğini öğrenmekle kalmıyor. Bir yandan sebze ve meyvelerin tohum, fide ve fidandan nasıl geliştiğine dair eğitimler veriliyor. Serada asılı bulunan bilgilendirme tabelaları da uygulama esnasında tüm bu bilgileri canlı tutuyor.

Velilere ve bölgedeki üreticilere de örnek oldu

bu proje ile birlikte hem öğrenciler hem de velileri için örnek bir bahçe oluşturmayı amaçladıklarını söyleyen Beyşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Konuk, “Burada yetiştirilen ürünler ve verilen eğitimler kısa sürede ilgi odağı haline geldi. Ayrıca bölge üreticisi için de iyi bir örnek oldu. Bu sayede tarımla uğraşılan mahallelerde gelecekte iyi bir gelir imkanı olarak seracılık yaygınlaşabilir” diye konuşuyor.      


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.