tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

4.6.2020

Sahte pestisite karşı gümüş balta!

sahte-pestisite-karsi-gumus-balta3.jpg

Avrupa Polis Teşkilatı tarafından yürütülen “Gümüş Balta” operasyonunda 32 ülkede toplam bin 346 ton sahte bitki koruma ürünü tespit edildi.

Avrupa Birliği’nde (AB) üye ülkeler arasında uzunca bir süredir tartışma konusu olan bitki koruma ürünleri, ya da nam-ı diğer tarım ilaçlarına dair hareketli günler yaşanıyor. Avrupa Komisyonu’nun geçtiğimiz günlerde yayımladığı Çiftlikten Çatala (F2F) ve Biyoçeşitlilik (BDS) stratejileri bunun ilk adımı olarak birliğin tarımsal tarihinde bir dönüm noktasını işaret ediyor.

AB içinde 2030 yılına kadar pestisitlerin genel kullanımının ve yüksek dereceli pestisitlerin kullanımının yüzde 50 azaltılmasını hedefleyen bu yeni strateji, aynı şekilde zirai ilaçların farklı tarımsal alanlarda kullanımına aşamalı olarak kısıtlanmasını öngörüyor. AB’deki bu yeni yönelimin tarımsal üretime olası etkileri tarlasera başyazarı Prof. Dr. Selim Çetiner tarafından tarlasera Haziran sayısında kapsamlı bir şekilde tartışmaya açıldı.

Bitki korumada sahtecilik yaygınlaşıyor

Öte yandan, son yıllarda bitki koruma ürünlerinde kullanılan kimi kimyasalların yasaklanması yönünde üst üste alınan kararlar AB genelinde pestisit konusunda kaotik bir ortam yaratıyor. Gittikçe daha sık karşılaşılan sahte pestisit üretimi de bu karışıklığın bir parçası. 2012 yılından beri bu sahtecilik vakalarına karşı yürütülen Gümüş Balta Operasyonu’nda bu yıl rekor düzeyde sahte zirai ilaç ele geçirildi.

sahte-pestisite-karsi-gumus-balta1.jpg

Avrupa Polis Teşkilatı (Europol) tarafından 32 ülkede gerçekleştirilen operasyon sonucunda toplam bin 346 ton sahte, yasaklı ya da kaçak bitki koruma ürünü yakalandı. Birleşik Krallık, İsviçre, Ukrayna, Kolombiya gibi AB üyesi olmayan ülkeleri de kapsayan operasyonun boyutu sorunun büyüklüğüne işaret ediyor.

Doğanın ve insanın geleceği için

Ulaşılan bu rekor seviyesinin tarımsal ürünlerde sahteciliğe karşı uluslararası işbirliğinin önemini gösterdiğini söyleyen Europol yöneticisi Catherine De Bolle, “Sahte pestisitlerin dolaşımı ve kullanımına dair giderek daha çok ülkenin katılımıyla gerçekleşen bu işbirliği insan sağlığı, doğal yaşam ve gelecek nesillerin refahı için kritik önem taşıyor” diyor.

Piyasayı en az yüzde 10 etkiliyor

AB Fikri Mülkiyet Ofisi’nin yaptığı bir araştırmaya göre pestisit pazarında yaşanan bu yasadışı ticaret AB’nin bitki koruma piyasasını yüzde 10-14 arasında etkiliyor. Tarım arazilerinin ve burada yetişen ürünlerin de gelişimini, verimliliğini ve kalitesine olumsuz etkileri olan sahte zirai ilaçların kaynağı olan pek çok grubun aynı zamanda sahte beşeri ilaç ve sigara üretimi ve dağıtımı da yaptığı belirtiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.