tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.5.2020

Tarım ürünlerinin dijital pazarı açıldı

Tarım ürünlerinin dijital pazarı açıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, üretici ve alıcıları çevrimiçi ortamda bir araya getirmeyi amaçlayan Dijital Tarım Pazarı’nı devreye aldı.

Kentleşme süreci şehir ile kırsal yaşam arasındaki ayrımı genişlettikçe tarım alanlarıyla market rafları arasındaki uçurum da yıllar içinde büyüdü. Bu yalnızca fiziksel bir uzaklığı ifade etmiyor. Oluşan fiyat farkları ya da ürün güvenirliği gibi pek çok hem üretici hem de tüketiciyi kaygılandıran pek çok sorun da bu sahnenin bir parçası.

Tarım alanları ya da toptancıları tüketiciyle birbirine yeniden yakınlaştırmayı hedefleyen uygulamalar büyük bir çeşitlilik içinde farklı ülkelerde devreye girmeye başladı. Türkiye de benzeri sistemler henüz sınırlı bir kitleye ulaşır düzeyde. Bu konuda resmi düzeydeki en büyük proje ise, “online” alışverişin büyük bir hızla arttığı Covid-19 salgını sürecinde geldi.

Üretimin yüzde 10’unu içermeyi hedefliyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarımsal ürünlerde alıcı ve satıcıyı çevrimiçi ortamda bir araya getirmeyi amaçladığı belirtilen Dijital Tarım Pazarı’nın (DİTAP) tanıtımını yaptı. ditap.gov.tr adresinde başlatılan uygulama, dijital bir “pazar yeri” olarak işleyerek üretim zincirinin her iki ucunu birbirine yakınlaştırmayı amaçlıyor.

tarim-urunlerinin-dijital-pazari-acildi1.jpg

İlk etapta Türkiye’deki sebze-meyve üretiminin yüzde 10’unun DİTAP üzerinden alıcıya ulaşmasını hedeflediklerini söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Bu platform üreticinin daha fazla gelir elde etmesini, tarım endüstrisinin istediği nitelikte ürün bulmasını ve tüketicinin de ürünlere daha ucuza ulaşmasını sağlayacak” diyor.

Küçük üretici fiyat eşitliği

Dijital sistemin gelişmesiyle birlikte tüm tarımsal zincirin takip edilebileceğini söyleyen Pakdemirli’ye göre böylece küçük üreticilerin büyük üreticilerle aynı fiyat ve rekabet koşullarına ulaşması da mümkün olacak. DİTAP’ın ürün zayiatını da ortadan kaldıracağını belirten Pakdemirli, “Bu sistem sayesinde tarımsal üretim zincirinde ‘sıfır atık’ da mümkün hale gelecek” diye konuşuyor.

tarim-urunlerinin-dijital-pazari-acildi23.jpg

Sistem nasıl işleyecek?

Peki dijital platform üzerinden ürün satışı ve alışı nasıl olacak? Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, portala kayıt olmak isteyen kişilerin ticari bilgilerinin Ticaret Bakanlığı tarafından Orman ve Tarım Bakanlığı’yla paylaşılacağını söylüyor. Bunlar, söz konusu kişilerin Hal Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olup olmaması, ticari unvanı, ürünlerin Hal Kayıt Sistemi’nde oluşan günlük fiyatları gibi verileri içeriyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.