tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.5.2020

Tarım ürünlerinin dijital pazarı açıldı

Tarım ürünlerinin dijital pazarı açıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, üretici ve alıcıları çevrimiçi ortamda bir araya getirmeyi amaçlayan Dijital Tarım Pazarı’nı devreye aldı.

Kentleşme süreci şehir ile kırsal yaşam arasındaki ayrımı genişlettikçe tarım alanlarıyla market rafları arasındaki uçurum da yıllar içinde büyüdü. Bu yalnızca fiziksel bir uzaklığı ifade etmiyor. Oluşan fiyat farkları ya da ürün güvenirliği gibi pek çok hem üretici hem de tüketiciyi kaygılandıran pek çok sorun da bu sahnenin bir parçası.

Tarım alanları ya da toptancıları tüketiciyle birbirine yeniden yakınlaştırmayı hedefleyen uygulamalar büyük bir çeşitlilik içinde farklı ülkelerde devreye girmeye başladı. Türkiye de benzeri sistemler henüz sınırlı bir kitleye ulaşır düzeyde. Bu konuda resmi düzeydeki en büyük proje ise, “online” alışverişin büyük bir hızla arttığı Covid-19 salgını sürecinde geldi.

Üretimin yüzde 10’unu içermeyi hedefliyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarımsal ürünlerde alıcı ve satıcıyı çevrimiçi ortamda bir araya getirmeyi amaçladığı belirtilen Dijital Tarım Pazarı’nın (DİTAP) tanıtımını yaptı. ditap.gov.tr adresinde başlatılan uygulama, dijital bir “pazar yeri” olarak işleyerek üretim zincirinin her iki ucunu birbirine yakınlaştırmayı amaçlıyor.

tarim-urunlerinin-dijital-pazari-acildi1.jpg

İlk etapta Türkiye’deki sebze-meyve üretiminin yüzde 10’unun DİTAP üzerinden alıcıya ulaşmasını hedeflediklerini söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Bu platform üreticinin daha fazla gelir elde etmesini, tarım endüstrisinin istediği nitelikte ürün bulmasını ve tüketicinin de ürünlere daha ucuza ulaşmasını sağlayacak” diyor.

Küçük üretici fiyat eşitliği

Dijital sistemin gelişmesiyle birlikte tüm tarımsal zincirin takip edilebileceğini söyleyen Pakdemirli’ye göre böylece küçük üreticilerin büyük üreticilerle aynı fiyat ve rekabet koşullarına ulaşması da mümkün olacak. DİTAP’ın ürün zayiatını da ortadan kaldıracağını belirten Pakdemirli, “Bu sistem sayesinde tarımsal üretim zincirinde ‘sıfır atık’ da mümkün hale gelecek” diye konuşuyor.

tarim-urunlerinin-dijital-pazari-acildi23.jpg

Sistem nasıl işleyecek?

Peki dijital platform üzerinden ürün satışı ve alışı nasıl olacak? Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, portala kayıt olmak isteyen kişilerin ticari bilgilerinin Ticaret Bakanlığı tarafından Orman ve Tarım Bakanlığı’yla paylaşılacağını söylüyor. Bunlar, söz konusu kişilerin Hal Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olup olmaması, ticari unvanı, ürünlerin Hal Kayıt Sistemi’nde oluşan günlük fiyatları gibi verileri içeriyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Covid-19 sürecinde üreticilerin taleplerine ayıran tarlasera, Koruma&Besleme ekini de okurlarıyla buluşturuyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?