tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.4.2020

Ankara’da sözleşmeli üretim dönemi başladı

ankara-da-sozlesmeli-uretim-donemi-basladi2.jpg

Ankara Büyükşehir Belediyesi binin üzerinde sözleşmeli üreticiyle tarımsal üretim projesi başlattı. Hasat edilecek ürünler yine Belediye tarafından satın alınacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi sözleşmeli üretim modeliyle belediyeye ait arazilerde tarımsal üretim projesine başladı. Binin üzerinde üreticiyle yapılan sözleşme sonucu ortaya çıkacak ürünler yine belediye tarafından satın alınarak ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılacak.

Yüzde 90 hibeli tohum dağıtıldı

Proje ilk olarak 25 farklı ilçeden bin 15 üreticiye toplam 400 ton nohut tohumunun dağıtılmasıyla başladı. Yüzde 90 hibeli olarak dağıtılan tohumların ekimi için ise 20 bin dekar genişliğinde bir alan belirlendi. Farklı tarla bitkileri ve sebzelerin de yer alacağı üretim projesiyle 2 bin 600-3 bin ton civarında ürün elde edilmesi hedefleniyor.

Ankara’da sözleşmeli üretim dönemi başladı

İlk tohumlar toprakla buluştu

Başkentte bulunan boş arazilerin tarım amaçlı kullanılmasını amaçlayan Belediyenin girişimiyle Gölbaşı ilçesine bağlı Karaoğlan mahallesinde ise ekimler yapıldı. 2 bin 100 dönüm alana nohudun yanı sıra patates ve kuru fasulye ekimi yapılırken, 250 dönüm alanda ise sebze üretimi için çalışma başladı.

Sosyal yardımlar kapsamında dağıtılacak

Tarımsal üretim çalışmalarını Ankara geneline yaymak istediklerini söyleyen Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Fazıl Köremezli, “Üretilecek bu ürünleri Büyükşehir Belediyesi olarak üreticiden satın alacağız ve kendi kuracağımız paketleme ünitelerinde paketleyerek Ankara’da sosyal yardımlar kapsamında dağıtımını yapacağız” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Covid-19 sürecinde üreticilerin taleplerine ayıran tarlasera, Koruma&Besleme ekini de okurlarıyla buluşturuyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?