tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.4.2020

20 bin ziraat öğrencisi evden çalışıyor

20 bin ziraat öğrencisi evden çalışıyor

Çoğu üniversite programlarında olduğu gibi ziraat fakülteleri de zorunlu olarak uzaktan eğitime geçti. Saha ve laboratuar çalışmalarından uzak kalan öğrenciler ve akademisyenler ise adaptasyon sürecinde.

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) Türkiye’de ilk olarak tespit edilmesinin ardından geçici olarak kapatılan üniversitelerin çoğunda uzaktan eğitim başladı. Hem pek çok akademisyen hem de öğrenciler bugünlerde kendileri için yeni bir deneyim olan internet üzerinden eğitim koşullarına adapte olmaya çalışıyor.

Ziraat eğitimi ise bu adaptasyonun en zorlu olduğu alanlar arasında. Uygulamalı eğitimin büyük rol oynadığı ziraat fakültelerinde araziye ya da laboratuara ulaşma şansının ortadan kalktığı bu sürecin örgün eğitimin yerini tutması zor. Yaz dönemi yapılacak ek eğitime dair ayrıntılar ise tıpkı salgınının izleyeceği süreç gibi henüz belirsiz.

Bin 500 akademisyen, 20 bine yakın öğrenci

Türkiye genelinde tarım alanında 165 farklı yükseköğretim programı bulunuyor. 36 farklı üniversitenin bünyesinde yer alan bu bölümlerde toplam 1526 öğretim elemanı görev yapıyor. Bu yıl 4 bin 600 öğrencinin lisans programlarına yerleştiği ziraat fakültelerinde yaklaşık 18 bin ziraat mühendisi ve tarım uzmanı adayı eğitim görüyor.

20-bin-ziraat-ogrencisi-evden-calisiyor1.jpg

Ziraat fakültelerinde “evden” ders başı

Ülke genelinde ziraat fakültesi öğrencilerinin yaklaşık üçte biri 4 büyük üniversitede okuyor: Ankara, Ege, Çukurova ve Akdeniz Üniversitesi. Ankara, Ege ve Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültelerinde 23 Mart’ta başlayan uzaktan eğitim süreci dördüncü haftaya girdi. Binin üzerinde Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi ise 30 Mart itibariyle “evden” ders başı yaptı.

Okula kesin dönüş ne zaman?

Dersler dijital eğitim platformları üzerinden yürütülse de, uygulama ağırlıklı müfredatta kaçınılmaz olarak değişiklikler yaşandı. Ertelenen derslerin ya da yapılamayan uygulama pratiklerinin telafisi için ise “okula kesin dönüş” tarihinin netleşmesini beklemekten başka bir seçenek yok gibi görünüyor.

Yaz aylarında telafi edilecek

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) 1 Nisan’da yaptığı “Bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacak” açıklamasıyla okula dönüşün bu yarıyıl içinde olmayacağı kesinleşmişti. YÖK Başkanı Yekta Saraç 9 Nisan’da ise, uzaktan eğitim imkanlarıyla sunulamayan programların ve uygulamalı derslerin yaz aylarında belirlenen takvimler içinde tamamlanacağını duyurdu.

20-bin-ziraat-ogrencisi-evden-calisiyor2.jpg

Yasal düzenleme Meclisten geçti

Üniversite ve bölümlere göre değişmekle birlikte yaz döneminde yapılacak telafi programları için yasal düzenleme de TBMM’den geçti. Meclis’te kabul edilen “Yükseköğretim Kurulu Kanun Teklifi”ne göre “hızlandırılmış telafi” süreci olarak tanımlanan bu programlar nedeniyle öğretim görevlileri ve öğrencilerin yaz tatilleri bir aydan az olmamak kaydıyla kısaltılabilecek.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.