tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.4.2020

Artık tarlalar da LED ile aydınlanıyor

Artık tarlalar da LED ile aydınlanıyor

Tarım makinelerinde giderek yaygınlaşan LED ışığı kullanımı hem enerji tasarrufu hem de dayanıklılığıyla üreticilere avantaj sağlıyor.

Akıllı seralarda güneş ışıklarının yerine geçen LED ışıkları, bitkilerin gelişiminde üstlendiği rolle sürdürülebilir tarımın önemli aktörlerinden biri haline geldi. Ancak artık geniş arazilerde çalışan tarım makinelerine de konuk olan LED ışıkları enerji tasarrufuna da katkıda bulunuyor.

Son dönemde pek çok makine üreticisi traktör, biçerdöver ve tarımın makine parkındaki diğer önemli araçlarını LED ışıklarıyla donatmaya başladı. Kimi ürünlerde standart, kimilerinde ise isteğe bağlı LED’ler, geleneksel ışıklandırma sistemlerine göre daha az volt ile çalışarak yakıt tasarrufuna artı puan sağlıyor.

Halojene göre daha uzun ömürlü

LED ışıkları halojen ışıklardan farklı olarak filaman (lamba teli) içermedikleri için sarsıntıya da daha dayanıklı. Bu da özellikle engebeli arazilerde çalışan tarım makineleri için onları avantajlı kılıyor. Bir halojen lamba ünitesinin ortalama ömrü 2,5-3 bin saatken, aynı süre bir LED ışık ünitesi için ise 55 bin saate kadar uzayabiliyor.

artik-tarlalar-da-led-ile-aydinlaniyor1.jpg

Eski traktörlere modern ışıklandırma

Bu avantajı değerlendirmek istese de kullandığı tarım makinesinden vazgeçmek istemeyen üreticiler ise mevcut araçlarını satın aldıkları “dönüştürme kiti” ile modifiye etmeyi tercih ediyor. Bu dönüşümü maliyeti makinenin türü ya da yaşına göre değişiyor. Ancak 1970’lerde üretilen ve hala kullanılan popüler traktör modeller için dahi “tak ve kullan” tarzı üretilmiş eklentilere ulaşmak mümkün.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.