tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.4.2020

Artık tarlalar da LED ile aydınlanıyor

Artık tarlalar da LED ile aydınlanıyor

Tarım makinelerinde giderek yaygınlaşan LED ışığı kullanımı hem enerji tasarrufu hem de dayanıklılığıyla üreticilere avantaj sağlıyor.

Akıllı seralarda güneş ışıklarının yerine geçen LED ışıkları, bitkilerin gelişiminde üstlendiği rolle sürdürülebilir tarımın önemli aktörlerinden biri haline geldi. Ancak artık geniş arazilerde çalışan tarım makinelerine de konuk olan LED ışıkları enerji tasarrufuna da katkıda bulunuyor.

Son dönemde pek çok makine üreticisi traktör, biçerdöver ve tarımın makine parkındaki diğer önemli araçlarını LED ışıklarıyla donatmaya başladı. Kimi ürünlerde standart, kimilerinde ise isteğe bağlı LED’ler, geleneksel ışıklandırma sistemlerine göre daha az volt ile çalışarak yakıt tasarrufuna artı puan sağlıyor.

Halojene göre daha uzun ömürlü

LED ışıkları halojen ışıklardan farklı olarak filaman (lamba teli) içermedikleri için sarsıntıya da daha dayanıklı. Bu da özellikle engebeli arazilerde çalışan tarım makineleri için onları avantajlı kılıyor. Bir halojen lamba ünitesinin ortalama ömrü 2,5-3 bin saatken, aynı süre bir LED ışık ünitesi için ise 55 bin saate kadar uzayabiliyor.

artik-tarlalar-da-led-ile-aydinlaniyor1.jpg

Eski traktörlere modern ışıklandırma

Bu avantajı değerlendirmek istese de kullandığı tarım makinesinden vazgeçmek istemeyen üreticiler ise mevcut araçlarını satın aldıkları “dönüştürme kiti” ile modifiye etmeyi tercih ediyor. Bu dönüşümü maliyeti makinenin türü ya da yaşına göre değişiyor. Ancak 1970’lerde üretilen ve hala kullanılan popüler traktör modeller için dahi “tak ve kullan” tarzı üretilmiş eklentilere ulaşmak mümkün.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.