tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.4.2020

Artık tarlalar da LED ile aydınlanıyor

Artık tarlalar da LED ile aydınlanıyor

Tarım makinelerinde giderek yaygınlaşan LED ışığı kullanımı hem enerji tasarrufu hem de dayanıklılığıyla üreticilere avantaj sağlıyor.

Akıllı seralarda güneş ışıklarının yerine geçen LED ışıkları, bitkilerin gelişiminde üstlendiği rolle sürdürülebilir tarımın önemli aktörlerinden biri haline geldi. Ancak artık geniş arazilerde çalışan tarım makinelerine de konuk olan LED ışıkları enerji tasarrufuna da katkıda bulunuyor.

Son dönemde pek çok makine üreticisi traktör, biçerdöver ve tarımın makine parkındaki diğer önemli araçlarını LED ışıklarıyla donatmaya başladı. Kimi ürünlerde standart, kimilerinde ise isteğe bağlı LED’ler, geleneksel ışıklandırma sistemlerine göre daha az volt ile çalışarak yakıt tasarrufuna artı puan sağlıyor.

Halojene göre daha uzun ömürlü

LED ışıkları halojen ışıklardan farklı olarak filaman (lamba teli) içermedikleri için sarsıntıya da daha dayanıklı. Bu da özellikle engebeli arazilerde çalışan tarım makineleri için onları avantajlı kılıyor. Bir halojen lamba ünitesinin ortalama ömrü 2,5-3 bin saatken, aynı süre bir LED ışık ünitesi için ise 55 bin saate kadar uzayabiliyor.

artik-tarlalar-da-led-ile-aydinlaniyor1.jpg

Eski traktörlere modern ışıklandırma

Bu avantajı değerlendirmek istese de kullandığı tarım makinesinden vazgeçmek istemeyen üreticiler ise mevcut araçlarını satın aldıkları “dönüştürme kiti” ile modifiye etmeyi tercih ediyor. Bu dönüşümü maliyeti makinenin türü ya da yaşına göre değişiyor. Ancak 1970’lerde üretilen ve hala kullanılan popüler traktör modeller için dahi “tak ve kullan” tarzı üretilmiş eklentilere ulaşmak mümkün.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Covid-19 sürecinde üreticilerin taleplerine ayıran tarlasera, Koruma&Besleme ekini de okurlarıyla buluşturuyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?