tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.3.2020

Akdeniz’de üretime fırtına ve hortum darbesi

Akdeniz’de üretime fırtına ve hortum darbesi

Zorlu hava şartlarının yaşandığı Antalya ve Mersin’de şiddetli fırtına ve hortum sera alanlarına ve ürünlere zarar verdi.

Ülke genelinde erken gelen bahar yerini soğuk ve yağışlı havaya bırakırken, zorlu hava koşulları örtü altı ve açık arazilerde tarım alanlarında hasara yol açmaya başladı. Akdeniz’de etkili olan fırtına, yağış ve hortum afeti Antalya ve Mersin’i etkilerken, iç kesimler ise kar ve zirai don riski altına girdi.

Antalya’nın muz üretimi ve tropikal meyve bahçeleriyle özdeşleşen Gazipaşa ilçesinde dün gece başlayan sağanak yağışa kuzey yönden fırtına şeklinde esen rüzgar eklenince sera alanları zarar gördü. Aydıncık, Beyobası ve Çelıpınar mahallelerinde plastik örtüleri yırtılan seralarda sezonun ikinci ekimleri olan ürünlerde kayıplar yaşandı.

Hortum seraları yerinden söktü

Kaş ilçesinde de durum Antalya’nın doğusuna benzer durumda. Fırtınanın yanı sıra Doğantaş ve Çat yöresinde oluşan hortum sera örtülerine zarar verirken üreticiler bir seranın da yerinden sökülmesine tanık oldu. Kaş İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ise bölgede toplam 15 üreticinin 30 dekarlık sera alanının zarar gördüğünü açıkladı.

akdeniz-de-uretime-firtina-ve-hortum-darbesi2.jpg

Fırtına kuzeye doğru yayılacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nde yapılan açıklamalar, şiddetli yağış ve fırtınanın önümüzdeki günlerde Akdeniz’in yanı sıra Ege’nin kıyı kesimleri ve Marmara’nın batısına doğru ilerleyeceğini gösteriyor. İç ve batı kesimlerde 4-12 derece azalacak olan sıcaklıklarla birlikte Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun güneybatısında kuvvetli veya karla karışık yağmur bekleniyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Covid-19 sürecinde üreticilerin taleplerine ayıran tarlasera, Koruma&Besleme ekini de okurlarıyla buluşturuyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?