tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.3.2020

Tarım arazilerini zorlu bir hafta bekliyor

Tarım arazilerini zorlu bir hafta bekliyor

Hava sıcaklıklarındaki ani düşüşle birlikte çoğu bölgede zirai don riskine karşı üreticilerin önlem alması gerekiyor.

Koronavirüs yaşamın tüm alanlarıyla birlikte tarımın da gündeminin başköşesine oturdu. Salgın ihtimaline karşı alınan önlemlerle birlikte tarım sektöründe de pek çok etkinlik ertelense ya da iptal edilse de bitkisel üretim hız kesmeden sürüyor.

Ancak uzunca bir süredir mevsim normallerinin üzerinde seyreden ve adeta erken bahar havası yaşatan sıcaklıklar bugün itibariyle hızlı bir düşüş eğilimine giriyor. Erik ve badem ağaçlarının erken çiçek açmaya başladığı şu günlerde yurdun önemli bir bölümünde hava sıcaklıkları dramatik bir şekilde düşecek.

Meteoroloji’den kar ve don uyarısı

Önümüzdeki haftaya dair hava tahminlerindeki güncellemeler Trakya’dan İç Anadolu’nun güneyine kadar pek çok bölgede tarım arazilerinin zorlu bir hafta geçireceğini gösteriyor. Yarından itibaren ülke genelinde soğuk ve yağışlı sistemin etkili olacağını duyuran Meteoroloji Genel Müdürlüğü, zirai dona karşı acil uyarıda bulundu.

tarim-arazilerini-zorlu-bir-hafta-bekliyor1.jpg

Salı ve Çarşamba gününe dikkat

Meteoroloji’den yapılan açıklamaya göre Pazartesi gününden Cuma gününün sabah saatlerine kadar Trakya, Marmara’nın doğusunun yüksek kesimleri, İç Karadeniz, İç Ege, Akdeniz’in iç kesimleri ve İç Anadolu bölgelerinde üreticilerin zirai dona karşı dikkatli olması gerekiyor.

Yağmur şeklinde başlayacak yağışların Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile İç Anadolu’nun güneydoğusunda kuvvetli ve yer yer kar yağışına dönecek şekilde etkili olacağı belirtilirken, özelikle Salı ve Çarşamba günleri aralıklarla yaşanacak kar yağışlarının don riskini arttıracağına dikkat çekiliyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.