tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.2.2020

Bu ürünler zirai ilaçlarla yan yana olamayacak

bu-urunler-zirai-ilaclarla-yan-yana-olamayacak.jpgZirai ilaçların satışına dair yapılan düzenlemeyle birlikte artık kooperatifler de bitki koruma ürünü satışı yapabilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın zirai ilaçların ticaretini düzenleyen yönetmelikte yaptığı değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni düzenleme, bitki koruma ürünlerinin depolama ve satış süreçlerinde daha sıkı bir takip sistemi öngörüyor.

Gıda ve beşeri ilaç satışı yasaklandı

Yayımlanan “Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”e göre, zirai ilaçların perakende satışının yapıldığı satış yerlerinde insan ve hayvan ilaçları ile gıdaların bulundurulması ve zirai bayilerin bu ürünlerin satışını yapması yasaklandı.

Kooperatifler de izin belgesi alabilecek

Ancak, söz konusu ürünlerin satışı için bağımsız olarak kurulmuş bir yere sahip olan kamu kurumu ve kamu kurumu niteliğindeki kuruluşlar, birlikler ve kooperatifler bu yasaktan muaf tutulacak. Güncellenen yönetmelik aynı zamanda kooperatiflerin bayi ve toptancı izin belgesi için başvuru yapmasını da olanaklı kılıyor.

Bu ürünler zirai ilaçlarla yan yana olamayacakYönetmeliğe göre, sahte veya kaçak bitki koruma ürünlerini iş yerlerinde bulunduran ve satışını yapan bayi ve toptancılara idari para cezası verilecek ve izin belgeleri iptal edilecek. Ayrıca, bitki koruma ürünü ruhsatına sahip firma, bayi ve toptancıların gerçekleştirdikleri tüm işlemleri Bitki Koruma Ürünleri Takip Sistemi’ne anlık olarak bildirmesi zorunlu kılınıyor.

1 Haziran’a kadar başvuru gerekiyor

Yönetmelikte satış yerleri için belirlenen fiziksel şartların tam olarak yerine getirilmesi için son tarih 31 Aralık 2020. Düzenleme öncesinde halihazırda satış iznine sahip bayi ve toptancıların belgelerinin geçerliliğinin devam etmesi için ise 1 Haziran tarihine kadar ilgili İl Müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.