tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.2.2020

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Son 2 yılda yakalanan üretim artışı yeşil mercimeği 80’lerdeki altın yıllarına geri döndürdü. Ancak bu başarıya tüketim ve fiyat istikrarının eşlik etmesi gerek.

Özellikle 80’li yılları yaşayıp da Prof. Dr. Ayşe Baysal’ı anımsamayan yoktur. Türkiye’nin ilk diyetisyen ve beslenme uzmanlarından biri olarak kabul edilen Baysal’ı, o yıllarda televizyon ekranlarında sunduğu beslenme programıyla tüm Türkiye tanımış ve akıllara mercimek tüketimini teşvik etmesiyle kazınmıştı.

“Mercimek ye evladım!” sözleri hala pek çok kulakta yankılanan Baysal’ın bu ürüne “Mercimek Teyze” olarak anılacak kadar vurgu yapmasının tek sebebi bakliyatın faydaları  değildi. Hazırlanan programın asıl amacı, 80’lerin sonuna doğru büyük bir ivmeyle neredeyse 10 kat artan mercimek üretimini yönlendirmekti.

Zirveden dibe ve tekrar zirveye!

Baysal’ın emekleri gerçekten sonuç verdi ve o dönemde mercimek tüketiminde kayda değer bir artış yaşandı. Ancak 90’lı yıllarla birlikte mercimek de diğer bakliyatlarla beraber gerileme devrine girdi ve 2010’ların ortaları itibariyle 20 yıl öncesinin neredeyse yarısına kadar düştü.

mercimek-yeni-teyzesini-ariyor1.jpgAma her düşüşün bir de yükselişi var! Ekim alanları son 2 yıl içinde yüzde 70’in üzerinde artan mercimek eski günlerine geri dönmek bir kenara, kendi üretim rekorunu da kırmayı başardı. Bu artışta 2018’de 500 TL’ye çıkan prim destekleri ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) ürünü alım listesine eklemesinin payı büyük.

Fiyat tartışmaları gölge düşürdü

Ancak yalnızca üretim artışı hiçbir üründe tek başına saadeti getirmiyor. Mercimeğin 10 Şubat Dünya Bakliyat Günü itibariyle kutlanan rekolte zaferini bakliyatlara dair fiyat tartışmaları gölgeledi. Bu kez televizyon ekranlarına yansıyan, mercimek gibi son 2 yılda 3’te 1 oranında üretim artışı yaşayan nohut ve kırmızı mercimekte kg fiyatlarının 10 TL’yi geçtiği iddiaları oldu.

TMO olarak nohudun kilogramını 3-4 TL’den satışa sunduklarını söyleyen TMO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güldal ise, “Ulusal zincirlerde de fiyatlar 6,5-7,5 TL arasında. Bakliyat gibi değerli gıda maddelerinin fiyatlarıyla ilgili spekülasyon yapmaya kimsenin hakkı yok” şeklinde konuşuyor.

Maratona fasulye ve kırmızı mercimek de dahil olmalı

Yeşil mercimeğin ve onu takip eden nohudun süratli yükselişine tüketim oranları ve buna bağlı olarak fiyatların da aynı performansla eşlik etmesi gerekiyor. TMO’nun bundaki rolü ise kilit noktada. Güldal’ın “Bakliyatları TMO’nun görev alanına dahil ettikten sonra özendirici ve sürdürülebilir bir politika izliyoruz” sözleri bu yüzden önem taşıyor.

mercimek-yeni-teyzesini-ariyor2.jpgAynı şekilde, bakliyatta tam bir bahar yaşanabilmesi için, TMO’nun “pozitif ayrımcılık” yapmayı planladığı kuru fasulye ve kırmızı mercimeğin de kendi kulvarlarında benzer bir tempo yakalaması önemli. İç tüketimin ihtiyaçlarının sınırından taşan ürünlerin ihracata dönüşmesi için de benzer bir teşvik gerekli. Diğer bir deyişle, Türkiye’nin Ayşe Baysal’ın yarattığı gibi yeni bir bakliyat furyasına ihtiyacı var!

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Bin 277 ziraat mühendisi aranıyor

Bin 277 ziraat mühendisi aranıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın alacağı yeni sözleşmeli personel için açılan kadro sayısı ve başvuru tarihleri güncellendi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?