tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.2.2020

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Son 2 yılda yakalanan üretim artışı yeşil mercimeği 80’lerdeki altın yıllarına geri döndürdü. Ancak bu başarıya tüketim ve fiyat istikrarının eşlik etmesi gerek.

Özellikle 80’li yılları yaşayıp da Prof. Dr. Ayşe Baysal’ı anımsamayan yoktur. Türkiye’nin ilk diyetisyen ve beslenme uzmanlarından biri olarak kabul edilen Baysal’ı, o yıllarda televizyon ekranlarında sunduğu beslenme programıyla tüm Türkiye tanımış ve akıllara mercimek tüketimini teşvik etmesiyle kazınmıştı.

“Mercimek ye evladım!” sözleri hala pek çok kulakta yankılanan Baysal’ın bu ürüne “Mercimek Teyze” olarak anılacak kadar vurgu yapmasının tek sebebi bakliyatın faydaları  değildi. Hazırlanan programın asıl amacı, 80’lerin sonuna doğru büyük bir ivmeyle neredeyse 10 kat artan mercimek üretimini yönlendirmekti.

Zirveden dibe ve tekrar zirveye!

Baysal’ın emekleri gerçekten sonuç verdi ve o dönemde mercimek tüketiminde kayda değer bir artış yaşandı. Ancak 90’lı yıllarla birlikte mercimek de diğer bakliyatlarla beraber gerileme devrine girdi ve 2010’ların ortaları itibariyle 20 yıl öncesinin neredeyse yarısına kadar düştü.

mercimek-yeni-teyzesini-ariyor1.jpgAma her düşüşün bir de yükselişi var! Ekim alanları son 2 yıl içinde yüzde 70’in üzerinde artan mercimek eski günlerine geri dönmek bir kenara, kendi üretim rekorunu da kırmayı başardı. Bu artışta 2018’de 500 TL’ye çıkan prim destekleri ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) ürünü alım listesine eklemesinin payı büyük.

Fiyat tartışmaları gölge düşürdü

Ancak yalnızca üretim artışı hiçbir üründe tek başına saadeti getirmiyor. Mercimeğin 10 Şubat Dünya Bakliyat Günü itibariyle kutlanan rekolte zaferini bakliyatlara dair fiyat tartışmaları gölgeledi. Bu kez televizyon ekranlarına yansıyan, mercimek gibi son 2 yılda 3’te 1 oranında üretim artışı yaşayan nohut ve kırmızı mercimekte kg fiyatlarının 10 TL’yi geçtiği iddiaları oldu.

TMO olarak nohudun kilogramını 3-4 TL’den satışa sunduklarını söyleyen TMO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güldal ise, “Ulusal zincirlerde de fiyatlar 6,5-7,5 TL arasında. Bakliyat gibi değerli gıda maddelerinin fiyatlarıyla ilgili spekülasyon yapmaya kimsenin hakkı yok” şeklinde konuşuyor.

Maratona fasulye ve kırmızı mercimek de dahil olmalı

Yeşil mercimeğin ve onu takip eden nohudun süratli yükselişine tüketim oranları ve buna bağlı olarak fiyatların da aynı performansla eşlik etmesi gerekiyor. TMO’nun bundaki rolü ise kilit noktada. Güldal’ın “Bakliyatları TMO’nun görev alanına dahil ettikten sonra özendirici ve sürdürülebilir bir politika izliyoruz” sözleri bu yüzden önem taşıyor.

mercimek-yeni-teyzesini-ariyor2.jpgAynı şekilde, bakliyatta tam bir bahar yaşanabilmesi için, TMO’nun “pozitif ayrımcılık” yapmayı planladığı kuru fasulye ve kırmızı mercimeğin de kendi kulvarlarında benzer bir tempo yakalaması önemli. İç tüketimin ihtiyaçlarının sınırından taşan ürünlerin ihracata dönüşmesi için de benzer bir teşvik gerekli. Diğer bir deyişle, Türkiye’nin Ayşe Baysal’ın yarattığı gibi yeni bir bakliyat furyasına ihtiyacı var!

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.