tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.1.2020

Tarım kadın uzmanların elinde yükselecek

Tarım kadın uzmanların elinde yükselecek

Antalya’da kurulan Kadın Çiftçi Akademisi tarımın farklı alanlarında uzman kadın üreticiler yetiştirecek.

Kadınların ekonomik yaşama daha çok katılması her toplumsal eşitlik hem de her bir sektörün gelişimi için büyük önem taşıyor. Aynı durum “görünmez” kadın emeğinin yoğun olduğu tarım için de farklı bir boyut taşıyor. Uzman kadın üreticilerin bitkisel üretime sunduğu katkılar tarımın çehresini değiştiren güçlü bir etki yaratıyor.

Antalya’da kurulan Kadın Çiftçi Akademisi bu dönüşümü gerçekleştirecek girişimlerden birisi olarak Aralık ayının sonunda eğitimlerine başladı. Türkiye’de bir ilk olan akademi, haftada iki gün olmak üzere toplam 75 saatlik eğitim programıyla kadın üreticilere tarımsal uzmanlık kazandırmayı hedefliyor.

İlk mezunları Nisan ayında verecek

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Antalya Ticaret Odası Başkanlığı, Akdeniz Üniversitesi, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu ve Döşemealtı Belediyesi’nin işbirliğiyle kurulan akademinde Aralık’ta başlayan ilk eğitim dönemi önümüzdeki Nisan ayında sona erecek.

tarim-kadin-uzmanlarin-elinde-yukselecek1.jpg

İşte eğitimi verilecek uzmanlık alanları

Kadın Çiftçi Akademisi’nde eğitimi verilecek disiplinler arasında İyi Tarım uygulamaları, tarımsal işletmecilik, pazarlama ve satış becerileri, çiftçi örgütlenmeleri, temel e-ticaret, kişisel değer kazanımları, hijyen ve paketleme yer alıyor. Eğitimleri verecek kadroda ise Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri, Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli, reel sektör temsilcileri ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği üyeleri bulunuyor.

Üretilen ürünlerin pazarlaması yapılacak

Proje sonunda katılımcılara sertifika verileceğini ve ürettikleri ürünleri pazarlama olanağı sunulacağını söyleyen Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, “Bu proje kadın üreticilerin ekonomiye ve toplumsal hayata güçlü biçimde katılmaya yönelik önemli bir eğitim süreci olacak” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.