tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.12.2019

Tarih öncesinden mesaj var!

Tarih öncesinden mesaj var!

Bingöl’ün Solhan ilçesinde bulunan 4 bin 500 yıllık buğday taneleri, bölgede tarımın ve uygarlığın tarihine dair yepyeni bilgiler veriyor.

Bingöl-Solhan’da Kalehan Barajı’nın inşaatı nedeniyle yapılan kazılarda tarih öncesine ait buğday taneleri keşfedildi. Murat köyünde bulunan Norik Höyük’teki kazılar esnasında bulunan buğdaylar üzerine yapılan laboratuar çalışmaları, tanelerin milattan önce 4500-2500 yıllarına ait olduğunu ortaya çıkardı.

Urartu dönemine ait

158 kişilik bir kazı ekibinin Eylül ayında yaptığı çalışmalar sırasında tarih öncesi ait kulplu bir çömlek ortaya çıkarıldı. Urartu dönemine ait çömleğin içinde bulunan hububat kalıntıları önce TÜBİTAK ve Hacettepe Üniversitesi’nde, ardından da ABD’deki Beta Analytics laboratuarlarında incelemeye alındı.

tarih-oncesinden-mesaj-var2.jpg

Karbon-14 metodu ile yapılan çalışmalar sonucunda en erkeninin 2 bin 500 yıllık olduğu ortaya çıkarılan buğday taneleri, Doğu Anadolu topraklarında tarımsal faaliyetin Demir Çağı’na kadar uzandığını kanıtlıyor.

Geçmişe ışık tutuyor

Kazının bilimsel danışmanlığını yürüten Fırat Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Abdulkadir Özdemir, elde edilen bulguların henüz bilinmeyen bir geçmişe ışık tutabileceğini söylüyor. Özdemir, “Daha çok yerel özellikler barındıran yerleşim alanı, Doğu Anadolu arkeolojisi açısından pek bilinmeyen buluntuları ile ön plana çıkıyor” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Bir yıl taze kalan elma artık satışta

Bir yıl taze kalan elma artık satışta

Dünyanın en uzun raf ömürlü elması "Cosmic Crisp", 22 yıllık bir ıslah çalışmasının sonunda ABD’de satışa sunuldu.

Antalya’da çimlerle çilekler karşı karşıya!

Antalya’da çimlerle çilekler karşı karşıya!

Antalya’da üreticiden kiralanan tarım arazileri üzerine inşa edilen çim sahalar bölgede tarıma dair endişe yaratmaya başladı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni on yılın ilk sayısında yine dopdolu içeriğiyle okurlarının karşısına çıkıyor.