tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.11.2019

Şura kararları tarıma dair ne söylüyor?

sura-kararlari-tarima-dair-ne-soyluyor3.jpg

Türkiye’de gerçekleşen üçüncü Tarım Şurası kararları açıklandı. 60 maddelik sonuç bildirgesinde üretim planlanmasının devlet güvencesi altına alınacağı belirtilirken; Su Kanunu, akıllı tarım ve stratejik üretim ise dikkat çeken başlıklar arasında.

Türkiye tarımına dair uzun vadeli strateji ve planların belirlenmesi amacıyla toplanan Tarım ve Orman Şurası üç günlük maratonun ardından tamamlandı. 15 yılın ardından ilk kez düzenlenen ve Türkiye’nin üçüncü tarım şurası olan çalışma sonucunda alınan kararların yer aldığı Tarım ve Orman Şurası Sonuç Bildirgesi, Türkiye tarımının yol haritasının ne yönde olacağına dair ipuçları veriyor.

5 yıllık plan 25 yılı belirleyecek

Son olarak 2004 yılında gerçekleşen Tarım Şurası’nın üçüncü kez toplanması için karar geçtiğimiz yıl alınmıştı. Şuranın amaç ve kapsamının Resmi Gazete’de yayımlandığı Mayıs ayının ardından ise tarım sektörünün tüm aktörlerini süreç dahil etmek için çalışmalar başlamıştı.

O tarihten bu yana geçen sürede üreticiler, tüketiciler, sektör çalışanları ve akademisyenlerden gelen tarıma dair toplam 30 bin öneri, oluşturan 21 farklı komisyon tarafından değerlendirmeye alındı. Komisyonlar tarafından hazırlanan raporların ve 3 gün süren şura toplantıların sonucunda ise önümüzdeki 5 yılın tarımsal planı belirlenirken, alınan kararların etki alanının 25 yıllık bir süreci kapsadığı belirtiliyor.

sura-kararlari-tarima-dair-ne-soyluyor2.jpg

Fiyatta istikrar için stok takip sistemi

Toplam 60 maddeden oluşan Sonuç Bildirgesi bitkisel üretim, gıda güvenliği, teknolojik dönüşüm dahil olmak üzere pek çok başlığı kapsıyor. “Sürdürülebilirlik” ve “stratejik üretim”in en çok vurgulanan kavramlar olduğu bildirgede, geçtiğimiz günlerde gündeme gelen arazi bankacılığı ve toprak bilgi sistemine dair planların hazırlanması öngörülüyor.

Şura kararları arasında, ülke tarımının en köklü sorunu olan üretim planlamasının bir devlet politikası haline getirilerek güvence altına alınması gerekliliği vurgulanıyor. Tarımsal ürünlerdeki fiyat istikrarsızlığa dair ise “Serbest piyasa düzeni içinde tarımsal ürünlerde fiyat spekülasyonlarının önüne geçilmesi için stok takip sisteminin oluşturulması” öneriliyor.

sura-kararlari-tarima-dair-ne-soyluyor4.jpg

Akıllı tarım uzmanları yetiştirilecek

Bilişim teknolojisinin tarım sektörüne entegre edilmesine dayalı “akıllı tarım” konsepti de Şurada merkeze alınan hedefler arasında. Akıllı tarım konusunda yetişmiş üretici, mühendis ve ara eleman sayısının özel programlar uygulanarak arttırılması kararının yanı sıra, tarımsal Ar-Ge alanında da kamu, özel sektör ve üniversiteleri kapsayacak yeni bir kurumsal yapı oluşturulacağı belirtiliyor.

Su Kanunu çıkarılacak

Şura kararlarında en dikkat çekici noktalardan birini ise hazırlanması istenen Su Kanunu oluşturuyor. Su kaynaklarının daha verimli yönetilmesi ve hukuki altyapının sağlanması için Su Kanunu’nun çıkarılacağı belirtilen sonuç bildirgesinde, ayrıca yeni sulama yatırımlarının 25 yıl içinde tamamlanması öngörülüyor.

sura-kararlari-tarima-dair-ne-soyluyor1.jpg

Organik gübre ve biyolojik mücadeleye teşvik

Son yıllarda kullanımı hızla artan organik ve organomineral gübrelerin üretim ve kullanımının teşvik edileceği belirtilirken, “Kimyasal gübre ithalatının ve çevre kirliliğinin azaltılması” ve “Biyolojik ve biyoteknik zararlı mücadelesinin yaygınlaştırılması” da maddeler arasında kendine yer buldu.

Dördüncü şura 5 yıl sonra

Son yıllarda pek çok ülkenin tarım sektöründe görülen “arazi kiralama” trendi de Şura kararları arasında kendine yer buldu. “Dış ticarette sürekliliği sağlama ve yabancı ülkelerde stratejik anlamda üretimin teşvik edilmesi için arazi kiralamalarının devam edilmesi” salık veriliyor. Alınan karara göre bir sonraki tarım şurası ise 2024 yılında düzenlenecek.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.