tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.5.2019

Tarım Şurası ne getirecek?

Tarım Şurası ne getirecek?

15 yıl aradan sonra ilk kez düzenlenecek Tarım Şurası’nın yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tarımsal üretimin mevcut sorun ve ihtiyaçlarını tartışmak üzere bu yıl içinde yapılması planlanan Tarım Şurası’nın amaç ve kapsamını belirleyen Yönetmelik bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Son olarak 2004 yılında gerçekleşen Tarım Şurası’nın tarihi ise belirsizliğini koruyor.

­Yayımlanan Yönetmeliğe göre Şura’nın temel gündemleri toprak, su kaynakları ve biyoçeşitliliğin korunması, kırsal kalkınma ve tarımsal üretim planlaması olacak. Üreticilerin örgütlenmesi ve bilinçlendirilmesi, desteklerin etkin şekilde yürütülmesi ve tarımsal piyasaların düzenlenmesi de çalışma yapılacak diğer konular.

Nasıl çalışacak?

Tarım ve Orman Bakanı’nın başkanlık yapacağı Şura’nın Yürütme Kurulu ise Bakan Yardımcısı, bakanlığın Strateji Geliştirme Başkanı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Sekreteri, bir öğretim üyesi ve Bakanın seçeceği en fazla 3 Bakanlık personeli yer alacak. Şuranın istişari süreçlerinde ise üniversiteler, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileri yer alacak.

Tarım Şurası’nın bitkisel üretime dair her konuyu görüşmek ve yol haritası belirlemek için planlandığını söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Şura’nın toplanmasının Eylül ayına yetişmesini düşündüklerini söylüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Bir sanat eseri olarak lahana bahçesi

Bir sanat eseri olarak lahana bahçesi

Chicago Mimarlık Bienali’nin bu yıl en ilgi çeken eseri bir lahana bahçesi! Toprağa ekili 10 bin lahanadan oluşan sergi tarıma farklı bir gözle bakma fırsatı veriyor.

Yeni bütçede tarımı neler bekliyor?

Yeni bütçede tarımı neler bekliyor?

Bugün TBMM’de sunumu yapılacak yeni yıl bütçe teklifine göre tarım bütçesinde desteklere ayrılan pay yüzde 60’tan yüzde 66’ya çıkacak.

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

“Tarım sektörü kendisini topluma ne kadar anlatabiliyor” sorusunu gündeme taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına bir de hediyesi var.