tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.11.2019

Patateste karantina günleri destekle aşılacak

Patateste karantina günleri destekle aşılacak

Patates siğili hastalığı nedeniyle arazisi karantina altına alınan üreticilere yönelik destek ödemesi yapılacak.

Türkiye’de patates tarımının en önemli merkezi Nevşehir başta olmak üzere Orta Anadolu’da bu yıl üreticilerin “siğil hastalığı”nın kara bulutları dolaşıyor. 3 yıl önce yaşattığı kayıpların ardından bölgede yeniden yaygınlık kazanan hastalık geniş çapta bir alanı etkilerken, üretimden çıkan arazilerin yarattığı boşluk üretim rakamlarında hissediliyor.

Nevşehir’de hastalığın görüldüğü araziler karantinaya alınmasının yanı sıra bulaşık arazilerin çevresinde de patates ekimi yasaklanmıştı. Üreticiler bitkisel üretim yapılabilen alanlarda tavsiye edilen alternatif ürünlere yönelmeye başlamışken, denetimlerin sürdüğü atıl arazilerde ise karantina süresi uzadıkça üreticilerin mağduriyeti de artıyor.

Dekar başına 110 TL

Bu mağduriyeti bir parça giderecek karar ise bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Patates Siğili Görülen Alanlar ile Güvenlik Kuşağında uygulanacak Desteğe İlişkin Tebliği”ne göre hastalık nedeniyle ekim yasağı getirilen alanlar için dekar başına 110 TL destek ödemesi yapılacak.

patateste-karantina-gunleri-destekle-asilacak1.jpg

Destekten kimler faydalanabilecek?

Patates siğili ile bulaşık alanlarda 3 yıl boyunca alternatif ürün olarak patates ve Solanaceae familyasına ait bitkilerle toprak parçası taşıyacak yumrulu bitkiler, fide ve fidan gibi üretim materyalleri dışındaki bitkisel ürünleri yetiştiren ya da nadas uygulayan üreticiler destekten yararlanabilecek.

Aynı şekilde, oluşturulan güvenlik kuşağında  yine 3 yıl boyunca patates, tohumluk, fide ve fidan dışında diğer tüketim amaçlı alternatif ürün yetiştiren ya da nadas uygulaması yapan üreticiler de destek kapsamına alındı.

Üç yılı kapsıyor

Destekler, 2019 yılından itibaren 3 yıllık ekim-dikim ve nadas uygulaması dikkate alınarak “3 yılda bir” ödeme planı çerçevesinde 2019 yılı içinde ödenecek. Başvuru süresi 25 Kasım gününe kadar sürecek desteklerden faydalanabilmek için üreticilerin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olması gerekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.