tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat
  • tarlasera
  • Editör
  • Toplulaştırmanın yapamadığını arazi bankacılığı yapabilir mi?

14.10.2019

Toplulaştırmanın yapamadığını arazi bankacılığı yapabilir mi?

Toplulaştırmanın yapamadığını arazi bankacılığı yapabilir mi?

Yeni Ekonomi Programı’nda yer alan arazi bankacılığı modeli, atıl tarım alanlarının üretime kazandırılması ve tarımsal işletmeciliğin geliştirilmesini amaçlıyor.

Dünya tarım politikalarını yakından tanıyanlar haricinde pek çoklarının aşina olmadığı “arazi bankacılığı”, geçtiğimiz ay açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) yer alarak Türkiye tarımının gündemine girdi. Atıl arazilerin değerlendirilmesi ve tarımsal işletme yönetimine fayda sağlaması amaçlanan bu modele dair ayrıntılar henüz netleşmese de çalışmaların hızlandırıldığı görülüyor.

Aslında arazi bankacılığına dair çalışmaların ilk adımları bundan iki yıl önce atılmıştı. İlk olarak 2017 yılının Eylül ayında açıklanan ve 2018-2020 ile 2019-2021 Orta Vadeli Programlarında sözü edilen sistem Cumhurbaşkanlığının 2019 yılı programında da kendine yer bulmuştu.

toplulastirmanin-yapamadigini-arazi-bankaciligi-yapabilir-mi2.jpg

AB’deki sistemler inceleniyor

2017 yılındaki programda arazi bankacılığı sistemi için Fransa’daki Arazi Geliştirme ve Kırsal Yerleşim Birliği (SAFER) model olarak ele alınmıştı. Hollanda’daki Tarım Arazileri İdaresi (SBL) gibi örneklerlerle birlikte Almanya, Belçika ve İspanya’daki arazi bankacılığı sistemlerini de inceleyen Tarım ve Orman Bakanlığı, geçen süre zarfında atıl arazilerle ilgili olarak 7 bölgede çalıştay gerçekleştirdi.

Arazi bankacılığı nedir?

Arazi bankacılığı sistemleri temel olarak tarım alanlarının daha kolay el değiştirebilmesini mümkün kılarak alım, satım ve kiralama hareketliliğinin arttırılmasını sağlıyor. Bu model, miras gibi mülkiyet kaynaklı sorunlar ve bu alandaki yoğun bürokrasinin hafifletilmesi için de bir fırsat sunuyor. Arazi temini, aracılık, alıcı-satıcı arası garantörlük, arazi ıslahı ve tarım alanlarının amaç dışı kullanılmasının önlenmesi arazi bankacılığının görevleri arasında.

toplulastirmanin-yapamadigini-arazi-bankaciligi-yapabilir-mi1.jpg

3 milyon hektar arazi üretimin dışında

Türkiye’de tarım arazilerinin işletme verimliliğini önleyen en önemli sorun arazi parçalılığı olageldi. Son yıllarda hız kazanan arazi toplulaştırma çalışmalarına karşın bugün ülke genelinde halen 2,94 milyon hektar tarım alanı atıl konumda. Bu da tarımda büyük ölçekli ve profesyonel işletmeciliğe geçişte toplulaştırma stratejisinin yetersiz kaldığı anlamına geliyor. Kiralama ve alım-satım süreçlerini kolaylaştırıp arazi piyasasını düzenleme potansiyeli bulunan arazi bankacılığı modeli işte bu noktada açığı kapatabilecek bir potansiyele sahip görünüyor.  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.