tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.10.2019

Dolu mağduru sarımsağa ithalat müdahalesi

Dolu mağduru sarımsağa ithalat müdahalesi

Hava koşulları nedeniyle ciddi kayıpların yaşandığı sarımsakta fiyatlar bir süredir el yakıyor. Ticaret Bakanlığı’nın sarımsakta gümrük vergilerini düşürme kararı ise sorunu ithalat yoluyla çözmeyi amaçlıyor.

Türkiye geçtiğimiz birkaç yılın aksine, aşırı sıcaklar ve kuraklığın sözünün pek edilmediği bir yaz mevsimini geride bıraktı. Ancak hava koşulları bu kez sürprizini sona sakladı pek çok bölgede etkili olan sıcak havalar adeta yazın süresini uzattıkça uzatmış oldu. Ta ki Ekim ayına kadar!

Dünden bu yana Türkiye’nin batısında etkili olan yağışlar ve hızla serinleyen hava artık sonbaharın gecikmeli de olsa geldiğini işaret ediyor. Ancak Batı Karadeniz’de Temmuz ve Eylül aylarında yaşanan yağmur ve dolu yağışları, tarım arazilerinde yarattığı kayıplarla aslında çoktandır tüm tüketicileri dolaylı olarak etkiliyor.

Kilosu 70 TL’ye ulaştı

Bölgede yağışların etkilediği ürünlerin başında ise sarımsak geliyor. Türkiye’nin en önemli sarımsak üreticisi olan Kastamonu-Taşköprü’de dolu nedeniyle yaşanan kayıplar sarımsakta rekolteyi ciddi oranda düşürdü. Geçtiğimiz ay içinde fiyatı yüzde 42 oranında artarak kilosu 70 TL’ye kadar ulaşan sarımsak Eylül ayının zam şampiyonu olmuştu.

dolu-magduru-sarimsaga-ithalat-mudahalesi1.jpg

Gümrük vergileri indirildi

Sarımsakta yaşanan arz ve fiyat krizine karşı müdahale ise bugün itibariyle Ticaret Bakanlığı’ndan geldi. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararla sarımsak ithalatında uygulanan gümrük vergileri düşürüldü. Buna göre, kurutulmuş sarımsakta ton başına gümrük değeri 3 bin dolardan 2 bin dolara, diğer sarımsak ürünleri için ise 4 bin dolardan 3 bin dolara indi.

İran’dan ithalat başladı

Eylül ayının sonlarında başta İran olmak üzere yurtdışından ithal edilen sarımsaklar daha ucuz fiyatlara pazarlarda yer almaya başlamıştı. Çin menşeli sarımsakların da etkin olduğu piyasada, Ticaret Bakanlığı’nın ithalat yollarının genişletilmesi kararıyla birlikte iç pazarda fiyatların önümüzdeki günlerde düşmesi öngörülüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.