tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.10.2019

Dolu mağduru sarımsağa ithalat müdahalesi

Dolu mağduru sarımsağa ithalat müdahalesi

Hava koşulları nedeniyle ciddi kayıpların yaşandığı sarımsakta fiyatlar bir süredir el yakıyor. Ticaret Bakanlığı’nın sarımsakta gümrük vergilerini düşürme kararı ise sorunu ithalat yoluyla çözmeyi amaçlıyor.

Türkiye geçtiğimiz birkaç yılın aksine, aşırı sıcaklar ve kuraklığın sözünün pek edilmediği bir yaz mevsimini geride bıraktı. Ancak hava koşulları bu kez sürprizini sona sakladı pek çok bölgede etkili olan sıcak havalar adeta yazın süresini uzattıkça uzatmış oldu. Ta ki Ekim ayına kadar!

Dünden bu yana Türkiye’nin batısında etkili olan yağışlar ve hızla serinleyen hava artık sonbaharın gecikmeli de olsa geldiğini işaret ediyor. Ancak Batı Karadeniz’de Temmuz ve Eylül aylarında yaşanan yağmur ve dolu yağışları, tarım arazilerinde yarattığı kayıplarla aslında çoktandır tüm tüketicileri dolaylı olarak etkiliyor.

Kilosu 70 TL’ye ulaştı

Bölgede yağışların etkilediği ürünlerin başında ise sarımsak geliyor. Türkiye’nin en önemli sarımsak üreticisi olan Kastamonu-Taşköprü’de dolu nedeniyle yaşanan kayıplar sarımsakta rekolteyi ciddi oranda düşürdü. Geçtiğimiz ay içinde fiyatı yüzde 42 oranında artarak kilosu 70 TL’ye kadar ulaşan sarımsak Eylül ayının zam şampiyonu olmuştu.

dolu-magduru-sarimsaga-ithalat-mudahalesi1.jpg

Gümrük vergileri indirildi

Sarımsakta yaşanan arz ve fiyat krizine karşı müdahale ise bugün itibariyle Ticaret Bakanlığı’ndan geldi. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararla sarımsak ithalatında uygulanan gümrük vergileri düşürüldü. Buna göre, kurutulmuş sarımsakta ton başına gümrük değeri 3 bin dolardan 2 bin dolara, diğer sarımsak ürünleri için ise 4 bin dolardan 3 bin dolara indi.

İran’dan ithalat başladı

Eylül ayının sonlarında başta İran olmak üzere yurtdışından ithal edilen sarımsaklar daha ucuz fiyatlara pazarlarda yer almaya başlamıştı. Çin menşeli sarımsakların da etkin olduğu piyasada, Ticaret Bakanlığı’nın ithalat yollarının genişletilmesi kararıyla birlikte iç pazarda fiyatların önümüzdeki günlerde düşmesi öngörülüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

Uzay yarışına ziraat mühendisleri de katılıyor

Uzay yarışına ziraat mühendisleri de katılıyor

NASA’nın desteğiyle başlatılan “Growing Beyond Earth” yarışması, uzayda bitki üretebilmeyi mümkün kılacak teknolojik inovasyonları ortaya çıkaracak.

Hilton Oteli’nin önünde tarım!

Hilton Oteli’nin önünde tarım!

1960’lı yıllarda İstanbul’da yalnızca Silivri ya da Çatalca’da değil, en kozmopolit ilçelerinde de tarımsal üretimin nefesi duyulabiliyordu. Şişli’deki meşhur Hilton Oteli’nin çevresinde bile!

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarında bu ay modern ıslah tekniklerini masaya yatıran tarlasera’nın Ekim sayısı okurlarıyla buluştu.