tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

31.7.2019

Uzay mikroskopları tarımın hizmetinde!

Uzay mikroskopları tarımın hizmetinde!

Farklı buğday çeşitlerinin arazideki performansları artık uydular yardımıyla uzaydan izlenecek.

Dünyanın yörüngesinde arzı endam eden uydular, başta iletişim alanı olmak üzere dünyada süren yaşamı kolaylaştırmak için canla başla çalışıyor! Son yıllarda hava ve arazi koşullarına dair veri sistemlerinde gelişmede önemli payı olan uydular artık tarımda çok daha hassas işleri yerine getirmeye aday.

ABD’nin Washington Devlet Üniversitesi’nde tarım ürünlerinin gelişme süreçlerinin uydular yardımıyla takip edilmesini öngören proje bunun kanıtı. ABD Tarım Bakanlığı’nın 500 bin dolar bütçe sağladığı bu araştırma, bugüne kadar buğday çeşitlerinde birebir temas halinde yapılan gözlemlerin uydular sayesinde adeta bir “mikroskop hassasiyetinde” gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Keskin gözler bitkilerin üzerinde

Geliştirilen yeni buğday çeşitlerinin performansını ölçmek için bitkinin arazideki gelişim süreci ve her aşamada büründüğü fiziksel-biyolojik özellikleri gözlemlemek gerekiyor. “Fenotip belirleme” (phenotyping) olarak adlandırılan bu çok yönlü işlemi uydulara devretme fikrini heyecanlı kılan iki temel neden var: Uyduların ayrılmaz parçası olan modern kamera ve sensör teknolojilerinden yararlanmak ve “yukarıdan gözlem” sayesinde geniş çaplı ve stratejik verilere ulaşmak.

uzay-mikroskoplari-tarimin-hizmetinde.jpg

Hem ıslahçılara hem üreticilere hizmet edecek

Ürün kalitesi ve hastalık-stres direnci yüksek çeşitler geliştirilmesi için bitki fenotiplerinin en iyi şekilde gözlemlenmesi gerektiğini söyleyen proje yürütücülerinden Zhiwu Zhang, “Uydu görüntüleri hem ıslahçılara farklı buğday çeşitlerini karşılaştırma, hem de üreticilere kendi bölgelerinde hangi ürünlerin daha yetişebileceği yönünde bilgi sağlayacak” diyor.

Bu durumda akla şu soru geliyor: Yeryüzünden kilometrelerce yukarıda bulunan uydulardan bir bitki taneciğinin en ince ayrıntısına bakmak mümkün mü? Bunun cevabını araştırmacılardan Sindhuaj Sankaran veriyor: “Sensör teknolojisi çok büyük bir hızla gelişiyor. Kamera maliyetleri azalıp çözünürlük oranları yükseldikçe bitkilerin performansını izlemek her zamankinden daha kolay hale gelmiş durumda.”

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Üretim artışı mercimeği 80'lerdeki altın yıllarına geri döndürdü. Ancak buna tüketim ve fiyat istikrarının eşlik etmesi gerek.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!