tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

31.7.2019

Uzay mikroskopları tarımın hizmetinde!

Uzay mikroskopları tarımın hizmetinde!

Farklı buğday çeşitlerinin arazideki performansları artık uydular yardımıyla uzaydan izlenecek.

Dünyanın yörüngesinde arzı endam eden uydular, başta iletişim alanı olmak üzere dünyada süren yaşamı kolaylaştırmak için canla başla çalışıyor! Son yıllarda hava ve arazi koşullarına dair veri sistemlerinde gelişmede önemli payı olan uydular artık tarımda çok daha hassas işleri yerine getirmeye aday.

ABD’nin Washington Devlet Üniversitesi’nde tarım ürünlerinin gelişme süreçlerinin uydular yardımıyla takip edilmesini öngören proje bunun kanıtı. ABD Tarım Bakanlığı’nın 500 bin dolar bütçe sağladığı bu araştırma, bugüne kadar buğday çeşitlerinde birebir temas halinde yapılan gözlemlerin uydular sayesinde adeta bir “mikroskop hassasiyetinde” gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Keskin gözler bitkilerin üzerinde

Geliştirilen yeni buğday çeşitlerinin performansını ölçmek için bitkinin arazideki gelişim süreci ve her aşamada büründüğü fiziksel-biyolojik özellikleri gözlemlemek gerekiyor. “Fenotip belirleme” (phenotyping) olarak adlandırılan bu çok yönlü işlemi uydulara devretme fikrini heyecanlı kılan iki temel neden var: Uyduların ayrılmaz parçası olan modern kamera ve sensör teknolojilerinden yararlanmak ve “yukarıdan gözlem” sayesinde geniş çaplı ve stratejik verilere ulaşmak.

uzay-mikroskoplari-tarimin-hizmetinde.jpg

Hem ıslahçılara hem üreticilere hizmet edecek

Ürün kalitesi ve hastalık-stres direnci yüksek çeşitler geliştirilmesi için bitki fenotiplerinin en iyi şekilde gözlemlenmesi gerektiğini söyleyen proje yürütücülerinden Zhiwu Zhang, “Uydu görüntüleri hem ıslahçılara farklı buğday çeşitlerini karşılaştırma, hem de üreticilere kendi bölgelerinde hangi ürünlerin daha yetişebileceği yönünde bilgi sağlayacak” diyor.

Bu durumda akla şu soru geliyor: Yeryüzünden kilometrelerce yukarıda bulunan uydulardan bir bitki taneciğinin en ince ayrıntısına bakmak mümkün mü? Bunun cevabını araştırmacılardan Sindhuaj Sankaran veriyor: “Sensör teknolojisi çok büyük bir hızla gelişiyor. Kamera maliyetleri azalıp çözünürlük oranları yükseldikçe bitkilerin performansını izlemek her zamankinden daha kolay hale gelmiş durumda.”

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kazdağları altına feda edilmesin!

Kazdağları altına feda edilmesin!

Bitki örtüsünün yanı sıra su ve oksijen kaynaklarıyla da dünyanın sayılı coğrafyalarından biri olan Kazdağları’nda altın madeni projesine tepkiler büyüyor.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Başta kimse inanmadı, başarılı olabileceklerini tahmin etmedi, ama Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Tek bitki 5 pazara birden hitap ediyor

Tek bitki 5 pazara birden hitap ediyor

Koruma altındaki akzambak bitkisinin soğanı, çiçeği, polenleri, yaprakları ve yağı, kısacası her bir kısmı farklı bir ticari değere sahip!

tarlasera Ağustos sayısı çıktı!

tarlasera Ağustos sayısı çıktı!

Bu ay tarımda enerji politikalarını masaya yatıran tarlasera, Dijital Tarım ekinin ikinci sayısıyla birlikte okurlarıyla buluştu.

Tarımda kalkınma idealinin son 30 yılı

Tarımda kalkınma idealinin son 30 yılı

1990 yılından bu yana hazırlanan altıncı kalkınma planı bu hafta uygulamaya girdi. 5’er yıllık bu planlar, ulaşabildiği ya da ulaşamadığı hedefleriyle Türkiye tarımının çehresindeki değişimi sergiliyor.