tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.3.2019

Patateste de ithalat bariyeri kaldırıldı

Patateste de ithalat bariyeri kaldırıldı

Sebzedeki fiyat krizinin merkezinde yer alan ürünlerden patatesin ithalatında 1,5 süreyle gümrük vergisi uygulanmayacak.

Sofraların en değişmez iki ürünü olan soğan ve patateste yüksek fiyatlara karşı bir kez daha ithalatı arttırma yoluna gidiliyor. Ocak ayında soğan ithalatında gümrük vergisinin kaldırılmasının ardından bu kez de patateste 1,5 ay süreyle gümrük vergisiz ithalat yapılacak.

Üst sınır 200 bin ton

Patates ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanması kararı dün Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yürürlüğe girdi. İthalatta kota ve tarife kontenjanında patatesin pozisyon değişikliğinin belirtildiği karar gereğince 20 Nisan 2019 tarihine kadar üründe gümrük vergisi sıfırlandı. Tatlı patates çeşitlerinin muaf olduğu yeni karara göre tarife kontenjanı 200 bin ton ile sınırlı.

Bir yılda yüzde 135 zamlandı

İlk olarak geçtiğimiz Haziran ayında soğanda yüzde 200, patateste ise yüzde 100’e ulaşan enflasyona karşı ithalat izinlerinin arttırılması kararı alınmıştı. Sebze fiyatlarında bu kış yaşanan artışla birlikte hem üretici hem de tüketiciyi zor durumda bırakan iki üründe gümrüksüz ithalat konusu yeniden gündeme geldi.

patateste-de-ithalat-bariyeri-kaldirildi1.jpg

Yılı yüzde 184 oranında enflasyonla kapatan soğanda Ocak ayında alınan gümrük vergisini sıfırlama kararı 28 Şubat'tan 31 Mart'a kadar uzatılmıştı. Tıpkı soğanda olduğu gibi geçici olarak gümrüksüz ithal edilecek patateste bugün itibariyle 1 yıllık enflasyon ise yüzde 135 oranında seyrediyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Türkiye ve dünyadaki biyoçeşitliliğe ayıran Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, Kasım ayında da yine dopdolu içeriğiyle okurlarıyla buluştu.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.