tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.3.2019

Patateste de ithalat bariyeri kaldırıldı

Patateste de ithalat bariyeri kaldırıldı

Sebzedeki fiyat krizinin merkezinde yer alan ürünlerden patatesin ithalatında 1,5 süreyle gümrük vergisi uygulanmayacak.

Sofraların en değişmez iki ürünü olan soğan ve patateste yüksek fiyatlara karşı bir kez daha ithalatı arttırma yoluna gidiliyor. Ocak ayında soğan ithalatında gümrük vergisinin kaldırılmasının ardından bu kez de patateste 1,5 ay süreyle gümrük vergisiz ithalat yapılacak.

Üst sınır 200 bin ton

Patates ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanması kararı dün Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yürürlüğe girdi. İthalatta kota ve tarife kontenjanında patatesin pozisyon değişikliğinin belirtildiği karar gereğince 20 Nisan 2019 tarihine kadar üründe gümrük vergisi sıfırlandı. Tatlı patates çeşitlerinin muaf olduğu yeni karara göre tarife kontenjanı 200 bin ton ile sınırlı.

Bir yılda yüzde 135 zamlandı

İlk olarak geçtiğimiz Haziran ayında soğanda yüzde 200, patateste ise yüzde 100’e ulaşan enflasyona karşı ithalat izinlerinin arttırılması kararı alınmıştı. Sebze fiyatlarında bu kış yaşanan artışla birlikte hem üretici hem de tüketiciyi zor durumda bırakan iki üründe gümrüksüz ithalat konusu yeniden gündeme geldi.

patateste-de-ithalat-bariyeri-kaldirildi1.jpg

Yılı yüzde 184 oranında enflasyonla kapatan soğanda Ocak ayında alınan gümrük vergisini sıfırlama kararı 28 Şubat'tan 31 Mart'a kadar uzatılmıştı. Tıpkı soğanda olduğu gibi geçici olarak gümrüksüz ithal edilecek patateste bugün itibariyle 1 yıllık enflasyon ise yüzde 135 oranında seyrediyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Başta kimse inanmadı, başarılı olabileceklerini tahmin etmedi, ama Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Mısırda verim hırs değil akılla geliyor

Mısırda verim hırs değil akılla geliyor

Kullanım amacına, yaşadığı bölgenin iklim ve toprak şartlarına en uygun mısır tohumu hangisi? Üretici bunun cevabını doğru verirse, sezon sonu aldığı başarı da o kadar tatmin edici oluyor.

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Sebze-meyve fiyatlarındaki artışı herkes kendi açısından yorumluyor. Durumun gerçek sebebini anlamak içinse olaya daha geniş bir perspektiften bakmak gerekiyor.

Arazilerin yeni müfettişi ile tanışın!

Arazilerin yeni müfettişi ile tanışın!

Diyarbakır-Karapınar’da tarım arazilerinin denetlenmesinde görevli personele havadan tespit yapacak drone’lar eşlik edecek.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Tarım turizmini Kapak Konusu sayfalarına taşıyan tarlasera, Bitki Koruma&Besleme ekinin yeni sayısını da okurlarıyla buluşturuyor.