tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.6.2018

Patates ve soğana ithalat müdahalesi

Patates ve soğana ithalat müdahalesi

Soğanda yüzde 200, patateste ise yüzde 100’e ulaşan fiyat artışına karşı Ekonomi Bakanı iki üründe ithalat yoluna gidileceğini açıkladı.

Azalan ekim alanları ve yüksek üretim maliyetleri nedeniyle üreticinin zor günler geçirdiği patates ve soğan, rekor kıran fiyatlarıyla tüketicinin de gündemine oturdu. Başbakan Binali Yıldırım fiyat artışlarının spekülatif olduğunu dile getirirken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ise enflasyona karşı soğan ve patates ithalatına izin verileceğini açıkladı.

6 TL’nin üzerinde seyrediyor

Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 75’lik fiyat artışıyla karşı karşıya kalan patateste piyasaya arz edilen ürünün yetersizliği nedeniyle son 1 ay içinde yüzde 94 zamlanarak kilogram fiyatı 4-6 TL düzeyine ulaştı. Benzer bir durumun yaşandığı soğan ise Mayıs-Haziran döneminde yüzde 200 fiyat artışıyla 6,5 TL’ye ulaşarak benzin fiyatlarını dahi geride bıraktı.

Artan fiyatlara karşı ithalat izni verilecek

Üretici yönünden bir zam söz konusu olmadığı halde rekor seviyelere çıkan soğan ve patatese dair ilk açıklama Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi. Dün katıldığı televizyon programında konuşan Yıldırım, “Fiyat artışı spekülasyondan öte bir şey değil” açıklamasını yaptı.

Bugün ise Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Soğan ve patates fiyatlarında aşırı oynaklık görüyoruz” şeklinde konuşurken, bu iki ürünün ithalatına müsaade edeceklerini bildirdi. “Soğan ve patatesin Türkiye’ye gireceği miktar ve ülke belli” diyen Zeybeci, “Bu genel bir müsaade şeklinde değil, kısıtlı miktarda bir paket şeklinde olacak” diye konuştu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.