tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.6.2018

Patates ve soğana ithalat müdahalesi

Patates ve soğana ithalat müdahalesi

Soğanda yüzde 200, patateste ise yüzde 100’e ulaşan fiyat artışına karşı Ekonomi Bakanı iki üründe ithalat yoluna gidileceğini açıkladı.

Azalan ekim alanları ve yüksek üretim maliyetleri nedeniyle üreticinin zor günler geçirdiği patates ve soğan, rekor kıran fiyatlarıyla tüketicinin de gündemine oturdu. Başbakan Binali Yıldırım fiyat artışlarının spekülatif olduğunu dile getirirken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ise enflasyona karşı soğan ve patates ithalatına izin verileceğini açıkladı.

6 TL’nin üzerinde seyrediyor

Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 75’lik fiyat artışıyla karşı karşıya kalan patateste piyasaya arz edilen ürünün yetersizliği nedeniyle son 1 ay içinde yüzde 94 zamlanarak kilogram fiyatı 4-6 TL düzeyine ulaştı. Benzer bir durumun yaşandığı soğan ise Mayıs-Haziran döneminde yüzde 200 fiyat artışıyla 6,5 TL’ye ulaşarak benzin fiyatlarını dahi geride bıraktı.

Artan fiyatlara karşı ithalat izni verilecek

Üretici yönünden bir zam söz konusu olmadığı halde rekor seviyelere çıkan soğan ve patatese dair ilk açıklama Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi. Dün katıldığı televizyon programında konuşan Yıldırım, “Fiyat artışı spekülasyondan öte bir şey değil” açıklamasını yaptı.

Bugün ise Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Soğan ve patates fiyatlarında aşırı oynaklık görüyoruz” şeklinde konuşurken, bu iki ürünün ithalatına müsaade edeceklerini bildirdi. “Soğan ve patatesin Türkiye’ye gireceği miktar ve ülke belli” diyen Zeybeci, “Bu genel bir müsaade şeklinde değil, kısıtlı miktarda bir paket şeklinde olacak” diye konuştu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.