tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.6.2018

Patates ve soğana ithalat müdahalesi

Patates ve soğana ithalat müdahalesi

Soğanda yüzde 200, patateste ise yüzde 100’e ulaşan fiyat artışına karşı Ekonomi Bakanı iki üründe ithalat yoluna gidileceğini açıkladı.

Azalan ekim alanları ve yüksek üretim maliyetleri nedeniyle üreticinin zor günler geçirdiği patates ve soğan, rekor kıran fiyatlarıyla tüketicinin de gündemine oturdu. Başbakan Binali Yıldırım fiyat artışlarının spekülatif olduğunu dile getirirken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ise enflasyona karşı soğan ve patates ithalatına izin verileceğini açıkladı.

6 TL’nin üzerinde seyrediyor

Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 75’lik fiyat artışıyla karşı karşıya kalan patateste piyasaya arz edilen ürünün yetersizliği nedeniyle son 1 ay içinde yüzde 94 zamlanarak kilogram fiyatı 4-6 TL düzeyine ulaştı. Benzer bir durumun yaşandığı soğan ise Mayıs-Haziran döneminde yüzde 200 fiyat artışıyla 6,5 TL’ye ulaşarak benzin fiyatlarını dahi geride bıraktı.

Artan fiyatlara karşı ithalat izni verilecek

Üretici yönünden bir zam söz konusu olmadığı halde rekor seviyelere çıkan soğan ve patatese dair ilk açıklama Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi. Dün katıldığı televizyon programında konuşan Yıldırım, “Fiyat artışı spekülasyondan öte bir şey değil” açıklamasını yaptı.

Bugün ise Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Soğan ve patates fiyatlarında aşırı oynaklık görüyoruz” şeklinde konuşurken, bu iki ürünün ithalatına müsaade edeceklerini bildirdi. “Soğan ve patatesin Türkiye’ye gireceği miktar ve ülke belli” diyen Zeybeci, “Bu genel bir müsaade şeklinde değil, kısıtlı miktarda bir paket şeklinde olacak” diye konuştu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.