tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.6.2018

Patates ve soğana ithalat müdahalesi

Patates ve soğana ithalat müdahalesi

Soğanda yüzde 200, patateste ise yüzde 100’e ulaşan fiyat artışına karşı Ekonomi Bakanı iki üründe ithalat yoluna gidileceğini açıkladı.

Azalan ekim alanları ve yüksek üretim maliyetleri nedeniyle üreticinin zor günler geçirdiği patates ve soğan, rekor kıran fiyatlarıyla tüketicinin de gündemine oturdu. Başbakan Binali Yıldırım fiyat artışlarının spekülatif olduğunu dile getirirken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ise enflasyona karşı soğan ve patates ithalatına izin verileceğini açıkladı.

6 TL’nin üzerinde seyrediyor

Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 75’lik fiyat artışıyla karşı karşıya kalan patateste piyasaya arz edilen ürünün yetersizliği nedeniyle son 1 ay içinde yüzde 94 zamlanarak kilogram fiyatı 4-6 TL düzeyine ulaştı. Benzer bir durumun yaşandığı soğan ise Mayıs-Haziran döneminde yüzde 200 fiyat artışıyla 6,5 TL’ye ulaşarak benzin fiyatlarını dahi geride bıraktı.

Artan fiyatlara karşı ithalat izni verilecek

Üretici yönünden bir zam söz konusu olmadığı halde rekor seviyelere çıkan soğan ve patatese dair ilk açıklama Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi. Dün katıldığı televizyon programında konuşan Yıldırım, “Fiyat artışı spekülasyondan öte bir şey değil” açıklamasını yaptı.

Bugün ise Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Soğan ve patates fiyatlarında aşırı oynaklık görüyoruz” şeklinde konuşurken, bu iki ürünün ithalatına müsaade edeceklerini bildirdi. “Soğan ve patatesin Türkiye’ye gireceği miktar ve ülke belli” diyen Zeybeci, “Bu genel bir müsaade şeklinde değil, kısıtlı miktarda bir paket şeklinde olacak” diye konuştu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Bir sanat eseri olarak lahana bahçesi

Bir sanat eseri olarak lahana bahçesi

Chicago Mimarlık Bienali’nin bu yıl en ilgi çeken eseri bir lahana bahçesi! Toprağa ekili 10 bin lahanadan oluşan sergi tarıma farklı bir gözle bakma fırsatı veriyor.

Yeni bütçede tarımı neler bekliyor?

Yeni bütçede tarımı neler bekliyor?

Bugün TBMM’de sunumu yapılacak yeni yıl bütçe teklifine göre tarım bütçesinde desteklere ayrılan pay yüzde 60’tan yüzde 66’ya çıkacak.

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

“Tarım sektörü kendisini topluma ne kadar anlatabiliyor” sorusunu gündeme taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına bir de hediyesi var.