tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.6.2018

Kilosu değil tanesi 1 TL!

Kilosu değil tanesi 1 TL!

Haziran ayında tüketici fiyatları neredeyse 2 katına çıkan patates ve soğan fiyatları, enflasyonun tarım ürünlerindeki yansıması oldu.

Fiyatlarıyla her zaman diğer sebzelere oranla mütevazı olmasıyla bilinen patates ve soğanda bu yılki zamlanma durulmuyor. Patatesin kilogram fiyatı 1 ay içinde yüzde 94 artarak 6 TL’lere, soğandaki yükseliş ise çok daha dramatik oldu. Haziran ayında yüzde 212 artan soğan fiyatları 6,5 TL civarında seyrediyor.

Soğan artık benzinden de pahalı!

İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerin hallerindeki ürün fiyatları iki üründeki enflasyonu göz önüne serer nitelikte. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hal Müdürlüğü’ndeki verilere göre Mayıs ayında İstanbul Hali’nde kilosu 1-1,6 TL olan soğan şu anda 3-4 TL’den satılıyor. Market raflarına ortalama 6,5 TL’den yansıyan fiyatıyla soğan, litresi 6,3 TL olan benzini de geçmiş durumda.

Patates kendi evinde 4 TL'yi gördü

Geçtiğimiz yılın Haziran ayında 1,3-2 TL arasında değişen patates fiyatları da 1 yıl içinde yüzde 75, son 1 ay içinde ise yüzde 94 arttı. Hal fiyatları İstanbul’da 4,5, Ankara’da 3,8, İzmir’de ise 3,2 TL’ye dayanan patatesin kilosu marketlerde 4-6,5 TL civarına kadar ulaştı. Üretiminin en önemli merkezlerinden olan İzmir-Ödemiş’te hasadı devam eden patates raflarda 4 TL’den satılıyor.

kilosu-degil-tanesi-1-tl2.jpg

Maliyetler yükseldi, ekim azaldı

Soğan ve patatesteki fiyat artışında azalan ekim alanları ve artan üretim maliyetlerinin yanı sıra patateste son günlerde yaşanan aşırı yağışların da etkili olduğu belirtiliyor. Bu yıl geniş alanda görülen mildiyö hastalığının verimi düşürdüğü patateste üreticilerin elinde ürün kalmaması fiyatları daha da yukarı çekti.

Piyasayı erkenci ürünler rahatlatacak

Patates ve soğanda ülke genelinde bu yıl randıman düşüklüğü yaşandığını söyleyen Afyon-Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Yıldız, “Üretim maliyetlerinin yüksek olması ve üreticinin birkaç yıldır zarar etmesi nedeniyle patates ekimi azaldı” derken 15-20 içinde erkenci patateslerin piyasaya çıkmasıyla fiyatlarda rahatlama olabileceğini belirtiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.