tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.2.2019

Tarımın altın yılı ne zaman gelecek?

Tarımın altın yılı ne zaman gelecek?

Teknoloji ve ona temposuna ayak uyduranlar tarımın katarını büyük bir hızla geleceğe doğru çekiyor. Onu yakalamak için umudu akılla, aklı da cesaretle kaynaştırmak gerekiyor.

"Ege'de, Orta Anadolu'da ve Güney'de tarım alanlarında altın yıl yaşanıyor. Üzümden patatese, buğdaydan pamuğa kadar her şey şimdiye dek görülmemiş derecede bol... Buğdayları ambarlar almıyor, pamuklar tarlalardan taşıyor, üzümler asmaları kırıyor... Her yerde bolluk, her yerde memnun köylüler görülüyor..."

Bu cümleler 1971 yılına ait bir gazete haberinden... Haberin içinde ise üzüm, pamuk, buğday, karpuz üreticilerinin mutlu fotoğrafları yer alıyor.

Bu söylemler bugünden bakıldığında belki biraz romantik gelebilir. Ancak “altın yıl” tabiri Türkiye’de yalnızca meslek ya da ilgi alanı tarım olanlar değil, hemen hemen herkes için oldukça tanıdık. Kimi yıllarda en azından bazı ürünler ya da bölgelerde üretimin “altın” günlerini yaşadığını söylemek için illa ki iyimser olmaya gerek yok.

Elbette bir de “altın yıl” sözünde karşılık bulan pozitif duygunun tam tersi mevcut… Türkiye’de kimse “tarım bitiyor” sözcüğüne de yabancı sayılmaz. Son yıllarda bu ve benzeri tabirlerin daha da sıklaştığını söylemek mümkün.

Tarihin öğrettikleri

Verilerin gözünden bakıldığında, bugünkü tarımsal üretimden söz ederken cümleler elbette 48 yıl öncesine oranla çok daha büyük sayılarla kuruluyor. Ancak aynı şekilde nüfusun, ihtiyaçların, hatta belki de başarılarla doğru orantılı bir şekilde sorunların da sayısının arttığını unutmamak gerek.

Tarım hem insanlık tarihinin derinliklerine kadar uzanıp hem de bugünkü yaşamın tam merkezinde yer alan belki de en büyük faaliyet. Tarımın bu topraklardaki tarihi için de aynı şey geçerli. Bir an için bu tarihin bütünüyle kayıt altına alınmış olduğunu varsayalım: Karışımıza çıkacak resimde nice altın yıllar, nice kriz dönemleri, ama her zaman kendine bir yol açan tarımın gerçek öyküsünü okumak mümkün olacaktı.

tarimin-altin-yili-ne-zaman-gelecek1.jpg

Ancak gerçek şu ki; Türkiye tarımın şu gün itibariyle Cumhuriyetin ilk yıllarında atılım ya da örneğin 70’li yılların başındaki gibi dönemlerin yarattığı umut verici iklimden uzak. Geleceğe yönelik kaygılar ise yoğun. tarlasera’nın Şubat sayısında incelediği, tarımda geleceğe yönelik projeksiyonlarından çıkan sonuç da bu kaygıları ne yazık ki haklı kılıyor.

Çözülemeyen ya da çözümü hep ertelenen sorunlar “durmak” değil, “geriye düşmek” anlamına geliyor. Çünkü teknoloji ve onun temposuna ayak uyduranlar tarımın katarını büyük bir hızla geleceğe doğru çekiyor. Onu yakalamak için umudu akılla, aklı da cesaretle kaynaştırmak gerekiyor.

İşte o zaman yine, ama belli bir üründe ya da bölgede değil, tarımın bütününde gerçekten bir altın yılın yaşandığını işitmek mümkün olacak.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Kazdağları altına feda edilmesin!

Kazdağları altına feda edilmesin!

Bitki örtüsünün yanı sıra su ve oksijen kaynaklarıyla da dünyanın sayılı coğrafyalarından biri olan Kazdağları’nda altın madeni projesine tepkiler büyüyor.

tarlasera Eylül sayısı çıktı!

tarlasera Eylül sayısı çıktı!

AB ve Türkiye’deki tarımsal Ar-Ge politikalarını Kapak Konusu sayfalarında masaya yatıran tarlasera’nın Eylül sayısı yine dopdolu!

Dışı kavun, içi muz!

Dışı kavun, içi muz!

Yozgat’ın Aydıncık ilçesinde yetişen “bağrıbütün” meyvesi, kavunu benzer görüntüsü ve muzu andıran tadıyla tüketicinin ilgisini çekiyor.