tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.12.2018

Cep telefonu ile sulama devri başlıyor

Cep telefonu ile sulama devri başlıyor

Afyon’daki yeni projesi kapsamında gerçekleştirilen cep telefonu kontrollü otomasyon sistemi Türkiye’de bir ilk olacak.

Seralarda ısıtma sistemlerinden gübreleme kadar tarımsal üretim süreçlerinin pek çoğunda artık otomasyon sistemine dayanan akıllı teknolojiler görev almaya başladı. Zaman ve emekten tasarruf sağlayan otomasyon sistemlerinin en çok kullanıldığı alanlardan biri de sulama.

Türkiye’de özellikle son 10 yılda üreticilerin hızlı bir şekilde adapte olmaya başladığı modern sulama teknolojilerine yeni bir boyut katan bu sistemlere yeni bir örnek geliyor. Afyonkarahisar’da Devlet Su İşleri’nin (DSİ) yürüttüğü proje ile üreticiler tarımsal sulamayı artık cep telefonları yardımıyla gerçekleştirebilecek.

Hedef yılda 35 milyon TL

Temeli geçtiğimiz yıl atılan Çobanlar Seyitler Modern Basınçlı Sulama Tesisi kapsamında 2 bin 500 dekarlık alanda inşa edilecek otomasyonlu sulama şebekesinin ülke ekonomisine yılda 35 milyon TL katkı sağlaması hedefleniyor.

Projenin Türkiye çapında ilk otomasyonlu sulama şebekesi uygulaması örneğini oluşturduğunu söyleyen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Böylece bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlanacak” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.