tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.12.2018

Cep telefonu ile sulama devri başlıyor

Cep telefonu ile sulama devri başlıyor

Afyon’daki yeni projesi kapsamında gerçekleştirilen cep telefonu kontrollü otomasyon sistemi Türkiye’de bir ilk olacak.

Seralarda ısıtma sistemlerinden gübreleme kadar tarımsal üretim süreçlerinin pek çoğunda artık otomasyon sistemine dayanan akıllı teknolojiler görev almaya başladı. Zaman ve emekten tasarruf sağlayan otomasyon sistemlerinin en çok kullanıldığı alanlardan biri de sulama.

Türkiye’de özellikle son 10 yılda üreticilerin hızlı bir şekilde adapte olmaya başladığı modern sulama teknolojilerine yeni bir boyut katan bu sistemlere yeni bir örnek geliyor. Afyonkarahisar’da Devlet Su İşleri’nin (DSİ) yürüttüğü proje ile üreticiler tarımsal sulamayı artık cep telefonları yardımıyla gerçekleştirebilecek.

Hedef yılda 35 milyon TL

Temeli geçtiğimiz yıl atılan Çobanlar Seyitler Modern Basınçlı Sulama Tesisi kapsamında 2 bin 500 dekarlık alanda inşa edilecek otomasyonlu sulama şebekesinin ülke ekonomisine yılda 35 milyon TL katkı sağlaması hedefleniyor.

Projenin Türkiye çapında ilk otomasyonlu sulama şebekesi uygulaması örneğini oluşturduğunu söyleyen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Böylece bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlanacak” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Sebze-meyve fiyatlarındaki artışı herkes kendi açısından yorumluyor. Durumun gerçek sebebini anlamak içinse olaya daha geniş bir perspektiften bakmak gerekiyor.

Tarım İstanbul’da da seçim gündeminde!

Tarım İstanbul’da da seçim gündeminde!

Tarım artık seçim meydanlarına hiç olmadığı kadar çok yansıyor. Öyle ki, İstanbul için yarışan adayların bile vaatlerinde tarım var!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera bu ay Kapak Konusunda mikrofonu tarımın esas aktörlerine uzattı ve sebze-meyve fiyatlarındaki artışın altında yatan gerçek nedenleri inceledi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Başta kimse inanmadı, başarılı olabileceklerini tahmin etmedi, ama Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.