tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.11.2018

Bu fasulye geçmişi bugüne taşıyor

Bu fasulye geçmişi bugüne taşıyor

Kütahya-Domaniç’te yalnızca 40 ton üretilen Sarıot fasulyesi, üreticiler tarafından özenle korunarak özelliğini kaybetmeden yüzyılları aşmayı başardı.

Tarımın öyküsü aynı zamanda insan emeği ve aklının da bir yansıması. Yüzyıllar boyunca ekilen tarım ürünleri, hep en iyiyi arayan üreticiler sayesinde gelişip ve değişip bugünlere ulaşıyor. Bu değişim her zaman daha verimli ve dayanıklı olana doğru bir yolculuk olsa da, değişime direnen ürünler de geçmiş ile bugün arasında bir köprü görevi görüyor.

Kütahya’nın Domaniç ilçesine özgü Sarıot fasulyesi de bu ürünlerden biri. Bölgede bilinen tarihi 300 yıl öncesine kadar giden bu fasulye çeşidi, yıllar boyunca ekilse de yöre dışına çıkarak ticarileşme yoluna girmemiş. Bugün de üreticiler ürünün özgünlüğünü korumak adına tohumlarını komşuları dışında kimseyle paylaşmayarak yalnızca kendi ihtiyaçları için kullanıyor.

200 dekarda 40 ton üretiliyor

Bir Horoz tipi kuru fasulye çeşidi olan Sarıot fasulyesini özel kılan şey hem fiziksel yapısı hem de lezzeti. Tane yapısı ve kolay pişebilmesi ile bilinen çeşit kendine has aromasıyla tadına bakanları da cezp ediyor. Uygun üretim koşulları Domaniç’in iklimi ve kumlu toprak yapısıyla örtüşen üründen bu yıl toplam 40 ton mahsul alınmış.

bu-fasulye-gecmisi-bugune-tasiyor1.jpg

Farkı özgünlüğünde!

Ürüne adını veren Sarıot köyünde yaklaşık 200 dekarda üretim yapan üreticilerin nesilden nesle geçen aynı tohumu kullandığını söyleyen Domaniç Tarım ve Orman Müdürü Deniz Tuluk, Sarıot fasulyesinin bölgeye has olmasıyla stratejik bir öneme sahip olduğunu söylüyor. Tuluk, “İlçemizdeki tarımsal ürünler içinde pazarda rekabet şansımızın en yüksek olduğu ürünlerden biri Sarıot fasulyesi” diyor.

Kendiliğinden oluşan bir marka

Üretim alanını 2 bin dönüme çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Domaniç Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özoğlu ise, “Sarıot fasulyesi kendiliğinden oluşan bir marka. Osmanlı’dan kalma tohumla bugüne kadar gelen bu ürün doğallığı ve lezzetiyle çok rağbet görüyor” şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Covid-19 sürecinde üreticilerin taleplerine ayıran tarlasera, Koruma&Besleme ekini de okurlarıyla buluşturuyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?