tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.9.2018

Sera cennetinde yangın afeti!

Sera cennetinde yangın afeti!

Türkiye’nin sera cenneti Antalya-Kumluca’da dün başlayan yangında 70 hektarlık alanda zarara yol açarken alevlerden seralar da etkilendi.

Tarımın kalbinin attığı illerden Antalya üç gündür üst üste gelen yangın afetleriyle karşı karşıya kaldı. Farklı ilçelerde ormanlık alanları ve tarım arazilerini etkisi altına alan alevler geniş çapta hasara yol açarken seraların yoğunlukta olduğu Kumluca da yangından etkilenen bölgelerden biri oldu.

İlk olarak Pazar günü Döşemealtı ilçesinde dağlık alanda başlayan yangın kısa sürede yapılan müdahale sonucunda kontrol altına alındı. Dün sabah saatlerinde ise bu kez Kumluca’ya bağlı Mavikent mahallesi alevlere uyandı. Yenicepınar mevkisindeki ormanlık arazide başlayan yangın rüzgarın etkisiyle sera ve yerleşim yerlerinin bulunduğu bölgeye doğru ilerledi.

Çıkış nedeni araştırılacak

Gün boyu süren çalışmalar sonucu yangın gece saatlerinde kontrol altına alınırken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bölgede toplam 70 hektarlık alanın zarar gördüğü açıklamasını yaptı. Kumluca Belediye Başkanı Yusuf Göven, orman içinde ve çevresindeki seraların yangından etkilendiğini söylerken, Kumluca Kaymakamı Hakkı Uzun ise yangının çıkış nedeninin araştırılacağını belirtti.

Antalya’da yangın afeti bugün ise Kepez ilçesinde yüzünü gösterdi. Karşıyaka mahallesinde bulunan otluk ve çayırlık alanda başlayan yangın 5 hektarlık bir alanda hasara yol açarken 3 saat süren söndürme çalışmaları sonucunda kontrol altına alındı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Sebze-meyve fiyatlarındaki artışı herkes kendi açısından yorumluyor. Durumun gerçek sebebini anlamak içinse olaya daha geniş bir perspektiften bakmak gerekiyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.

Kenevirde yasalar değişiyor, peki ya üretim?

Kenevirde yasalar değişiyor, peki ya üretim?

Kenevir bitkisinin tıbbi ve endüstriyel değeri hem yurtdışında hem de Türkiye’de ezberleri bozuyor. Şimdi sıra teşvik ve üretimde.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Türkiye tarımının geleceğinin tartışıldığı tarlasera Şubat sayısının armağanı ise geçen yılın panoramasını sunan Almanak 2018.