tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.5.2018

Evinin üzerine kurduğu serada üretim yapıyor

Evinin üzerine kurduğu serada üretim yapıyor

Zonguldak-Çaycuma’da emekli bir üretici 2 katlı evinin çatısında kurduğu serada domatesten fasulyeye kadar pek çok ürün yetiştiriyor.

Kentsel tarımın en popüler örneklerinden biri olan çatıda tarım pek çok kişiye tüketeceği ürünü kendi emeğiyle yetiştirme olanağı tanıyor. Zonguldaklı üretici Hayri Arslan için ise son yıllarda örnekleri hızla artan çatıda tarım pratiği hiç de yeni bir fikir değil! Arslan, 10 yıldır iki katlı evinin üzerinde kurduğu serada yetiştirdiği sebze ve bakliyata mutfak ihtiyaçlarını karşılıyor.

Çaycuma ilçesine bağlı Çomranlı köyünde yaşayan emekli üretici Arslan, bundan 10 yıl önce evinin yakınlarından bir sera kurma niyetiyle yola çıkmış. Ancak kendisine ait arazi kamulaştırıldığı ve yakın çevrede bu girişim için uygun bir arazi bulamadığı için hayalindeki serayı evinin üzerine inşa etmeye karar vermiş.

Hem doyuyor hem ısınıyorlar

Kendi çabalarıyla oluşturduğu çatı serasında biber, domates, hıyar ve fasulye gibi ürünler yetiştirmeye başlayan Arslan, bu sayede 2 çocuklu ailesinin gıda ihtiyacını da buradan karşılamaya başlamış. “Başta bu işe sıcak bakmayanlar aldığım verimi görünce fikir değiştirdiler” diyen Arslan, aynı zamanda seranın ısı yalıtımı sağladığını ve evinin yazları serin, kışları ise sıcak olduğunu söylüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.