tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.5.2018

Üretim seferberliği enginarın kaderini değiştirdi

Üretim seferberliği enginarın kaderini değiştirdi

İzmir-Urla’da kooperatifler aracılığıyla enginar tarımını yeniden canlandırılırken başlatılan üretim seferberliği yurtdışından da ilgi görüyor.

Bahar havaları artık ülke genelinde hakim olurken mevsimin en ihtişamlı sebzesi enginar da pazar ve marketlerde daha sık boy göstermeye başladı. Son yıllarda ekim alanları daralmaya başlayan sebze İzmir’in Urla ilçesinde yapılan çalışmalarla dikkatleri yeniden üzerine çekiyor.

Türkiye’de 2016 yılında toplam 36 bin ton üretilen enginarda rekolte 2005 yılının seviyesine gerilemiş durumda. 11 bin tonla en büyük enginar üreticisi il olan İzmir’de de 2015 itibariyle üretim miktarı 2000 yılındaki 12,5 bin tonun gerisinde kalmıştı.

Ekim alanları 3 yılda yüzde 87 arttı

Urla Belediyesi’nin başlattığı proje ise bölgede enginar üretimini eski performansına geri döndürmeyi amaçlıyor. İlçede bulunan köy kooperatifleri yoluyla tarımsal üretimden vazgeçmek zorunda kalan üreticiler yeniden ekime özendirilirken, son 3 yılda ekim alanları yüzde 87,5 oranında genişledi. Proje bu süre zarfında enginar üreticilerinin gelirlerini ise yüzde 275 arttırmayı başardı.

uretim-seferberligi-enginarin-kaderini-degistirdi2.jpg

Enginar Festivali damga vurdu

Urla’ya özgü sakız enginarının sembollüğünde geçtiğimiz hafta üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Urla Enginarı Festivali de sebzenin popülerliğini arttırırken, yapılan çalışmalar Dünya Bilimler Akademisi’nin de (TWAS) ilgisini çekti. Nisan ayında ilçeyi ziyaret eden TWAS heyeti ilçedeki üretim seferberliğini yakından takip ettiklerini açıkladı. 

Artan gelirden herkes pay alıyor

Enginar üretimini yalnızca üreticilerin gelir düzeyini arttıracak bir faktör olarak görmediklerini söyleyen Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, “Herkesin ortaya çıkan gelirden payını almasını sağlayacak şekilde bir örgütlenmeye gittik. Festivalimiz de Türkiye sınırlarını dışında da tanınırlığa ulaşarak turizme katkı sağlıyor. Bu ilçenin assolisti artık enginar” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.