tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.5.2018

Üretim seferberliği enginarın kaderini değiştirdi

Üretim seferberliği enginarın kaderini değiştirdi

İzmir-Urla’da kooperatifler aracılığıyla enginar tarımını yeniden canlandırılırken başlatılan üretim seferberliği yurtdışından da ilgi görüyor.

Bahar havaları artık ülke genelinde hakim olurken mevsimin en ihtişamlı sebzesi enginar da pazar ve marketlerde daha sık boy göstermeye başladı. Son yıllarda ekim alanları daralmaya başlayan sebze İzmir’in Urla ilçesinde yapılan çalışmalarla dikkatleri yeniden üzerine çekiyor.

Türkiye’de 2016 yılında toplam 36 bin ton üretilen enginarda rekolte 2005 yılının seviyesine gerilemiş durumda. 11 bin tonla en büyük enginar üreticisi il olan İzmir’de de 2015 itibariyle üretim miktarı 2000 yılındaki 12,5 bin tonun gerisinde kalmıştı.

Ekim alanları 3 yılda yüzde 87 arttı

Urla Belediyesi’nin başlattığı proje ise bölgede enginar üretimini eski performansına geri döndürmeyi amaçlıyor. İlçede bulunan köy kooperatifleri yoluyla tarımsal üretimden vazgeçmek zorunda kalan üreticiler yeniden ekime özendirilirken, son 3 yılda ekim alanları yüzde 87,5 oranında genişledi. Proje bu süre zarfında enginar üreticilerinin gelirlerini ise yüzde 275 arttırmayı başardı.

uretim-seferberligi-enginarin-kaderini-degistirdi2.jpg

Enginar Festivali damga vurdu

Urla’ya özgü sakız enginarının sembollüğünde geçtiğimiz hafta üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Urla Enginarı Festivali de sebzenin popülerliğini arttırırken, yapılan çalışmalar Dünya Bilimler Akademisi’nin de (TWAS) ilgisini çekti. Nisan ayında ilçeyi ziyaret eden TWAS heyeti ilçedeki üretim seferberliğini yakından takip ettiklerini açıkladı. 

Artan gelirden herkes pay alıyor

Enginar üretimini yalnızca üreticilerin gelir düzeyini arttıracak bir faktör olarak görmediklerini söyleyen Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, “Herkesin ortaya çıkan gelirden payını almasını sağlayacak şekilde bir örgütlenmeye gittik. Festivalimiz de Türkiye sınırlarını dışında da tanınırlığa ulaşarak turizme katkı sağlıyor. Bu ilçenin assolisti artık enginar” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.