tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.9.2017

Bu fasulyeler pazarı görmeden sofraya iniyor

Bu fasulyeler pazarı görmeden sofraya iniyor

Samsun-19 Mayıs’a özgü Nebiyan fasulyesi yüksek pazar potansiyeli ve 7,5 TL’ye ulaşan fiyatıyla üreticisine kazanç sağlıyor.

Samsun’un 19 Mayıs ilçesi sınırlarında bulunan Nebiyan dağının eteklerinde yaklaşık 20 yıldan beri yetiştirilen fasulyeler son yıllarda fiziki yapısı ve lezzetiyle ününü daha geniş kesimlere duyurdu. Yöreye özgü Nebiyan fasulyesi gördüğü talep sayesinde henüz pazara inmeden satılmayı başarıyor.

Kuşkayası, Aydınpınar ve Kösedik mahallerinde üretilen fasulyenin kilosu bugünlerde 7,5 TL’yi bulmuş durumda. Arzın talebi karşılamakta zorlandığını söyleyen üreticiler, satışları telefonla aldıkları siparişlerle yapmaya başladı.

Miktarı az, kazancı fazla

Lifli, kırılgan ve sade yapısıyla tüketicinin beğenisini kazanan Nebiyan fasulyesi yüksek rakımlı ve serin iklimli bölgelerde yetişmesiyle benzerlerinden farklılaşıyor. Her bölgede aynı performansı gösteremediğinden toplanan ürün de belli bir miktarda kalıyor. Bu da ürünün fiyatını arttırarak üreticiye yüksek kazanç sağlıyor.

Fındık bahçelerinde yetiştiriliyor

Yeşil veya tane olarak da tüketilen Nebiyan fasulyesi bölgede fındık arazilerinin ara kesimlerinde boş kalan alanlarda yapılıyor. Ürünün fosfor ve potasyum bakımından zengin ve doğal arazilerde yetiştiğini söyleyen 19 Mayıs Tarımsal Fındık Üreticileri Birliği Tarım Danışmanı Metin Ayturan, üreticilere yüzde 90 organik üretim önerdiklerini söylüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Üretim artışı mercimeği 80'lerdeki altın yıllarına geri döndürdü. Ancak buna tüketim ve fiyat istikrarının eşlik etmesi gerek.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!