tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.8.2017

Öğrencilerin geliştirdiği robot hasat işini devralacak

Öğrencilerin geliştirdiği robot hasat işini devralacak

Ankara'da geliştirilen ve gül kesme işlemini otomatik hale getiren sistem ile gelecekte sebze hasadı da çok daha kolay hale gelebilir.

Ankara’da mekatronik mühendisliği öğrencileri gül üretiminde büyük kolaylık sağlayacak bir robot geliştirdi. Gül kesimini insan emeğine ihtiyaç duyulmadan gerçekleştiren sistem, sera sebzelerinin hasadını da kolaylaştırmaya aday.

Atılım Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri, bir sera teknolojileri firması ve TÜBİTAK’tan aldıkları destekle geliştirdikleri gül toplama robotunun Türkiye’de bir ilk, dünyada ise ikinci örnek olduğunu söylüyor.

Bitkinin boyunu algılıyor

Kesme gül üretiminde normal şartlar altında ürünün toplanma aşaması tamamen insan emeğine dayanıyor. Yoğun iş gücüne ihtiyaç duyulan bu süreç aynı zamanda üretici için yüklü bir maliyeti de beraberinde getiriyor.

Kesme güllerde dal uzunluklarının farklılık gösterdiğine dikkat çeken proje yöneticisi Öğretim Görevlisi Cahit Gürel, “Bitkinin bir sonraki sürgünde daha iyi verim verebilmesine bağlı olduğu için standart bir kesim yöntemi yok. Yani her gülün boyu farklı oluyor” bilgisini veriyor.

Üretim maliyetlerini düşürecek

Gül toplama robotu ise farklı gül boyutlarını algılayarak hasadı insan elinden çıkarıp otomatik hale getirmeyi amaçlıyor. Gül üretiminde maliyetleri düşürmeyi hedefleyen robotların şu an için ön prototip aşamasında olduğunu söyleyen Gürel, “Daha büyük seralarda uygulamaya yönelik çalışmalarımız sürüyor” diyor.

Sebze ve meyveler için de geliştirilebilir

Sistemin en heyecan verici yanı ise yalnızca süs bitkileri değil sebze üretiminde de gelecek vaat etmesi. Sistemi farklı uygulamaları dönüştürmenin mümkün olduğunu söyleyen Gürel, “Bu robotları geliştirerek biber, salatalık, elma gibi üretimin farklı alanlarında kullanabiliriz” diye konu


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.