tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.8.2017

Öğrencilerin geliştirdiği robot hasat işini devralacak

Öğrencilerin geliştirdiği robot hasat işini devralacak

Ankara'da geliştirilen ve gül kesme işlemini otomatik hale getiren sistem ile gelecekte sebze hasadı da çok daha kolay hale gelebilir.

Ankara’da mekatronik mühendisliği öğrencileri gül üretiminde büyük kolaylık sağlayacak bir robot geliştirdi. Gül kesimini insan emeğine ihtiyaç duyulmadan gerçekleştiren sistem, sera sebzelerinin hasadını da kolaylaştırmaya aday.

Atılım Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri, bir sera teknolojileri firması ve TÜBİTAK’tan aldıkları destekle geliştirdikleri gül toplama robotunun Türkiye’de bir ilk, dünyada ise ikinci örnek olduğunu söylüyor.

Bitkinin boyunu algılıyor

Kesme gül üretiminde normal şartlar altında ürünün toplanma aşaması tamamen insan emeğine dayanıyor. Yoğun iş gücüne ihtiyaç duyulan bu süreç aynı zamanda üretici için yüklü bir maliyeti de beraberinde getiriyor.

Kesme güllerde dal uzunluklarının farklılık gösterdiğine dikkat çeken proje yöneticisi Öğretim Görevlisi Cahit Gürel, “Bitkinin bir sonraki sürgünde daha iyi verim verebilmesine bağlı olduğu için standart bir kesim yöntemi yok. Yani her gülün boyu farklı oluyor” bilgisini veriyor.

Üretim maliyetlerini düşürecek

Gül toplama robotu ise farklı gül boyutlarını algılayarak hasadı insan elinden çıkarıp otomatik hale getirmeyi amaçlıyor. Gül üretiminde maliyetleri düşürmeyi hedefleyen robotların şu an için ön prototip aşamasında olduğunu söyleyen Gürel, “Daha büyük seralarda uygulamaya yönelik çalışmalarımız sürüyor” diyor.

Sebze ve meyveler için de geliştirilebilir

Sistemin en heyecan verici yanı ise yalnızca süs bitkileri değil sebze üretiminde de gelecek vaat etmesi. Sistemi farklı uygulamaları dönüştürmenin mümkün olduğunu söyleyen Gürel, “Bu robotları geliştirerek biber, salatalık, elma gibi üretimin farklı alanlarında kullanabiliriz” diye konu


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.