tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.6.2017

Bu kivi başka kivi!

Bu kivi başka kivi!

Lezzeti ve dayanıklı yapısıyla dikkati çeken Ordu kivisinin coğrafi işaret alarak markalaşması için bilimsel çalışmalar yapılacak.

Aromasının yanı sıra uzun süre depolanabilmesiyle fark yaratan Ordu kivisinin tescillenmesi için çalışmalar başlatıldı. Meyvenin özelliklerini ortaya koyacak bilimsel araştırmaların ardından Ordu kivisinin coğrafi işaret alması hedefleniyor.

Üretim potansiyelin altında

Yılda 4,8 bin ton üretim ile Türkiye genelinde üretimin yüzde 10’unu karşılayan Ordu, Yalova ve Rize’nin ardından en çok kivi üretilen üçüncü il konumunda. Toplam 10 bin ton üretim kapasitesi bulunan ilde son yıllarda sulama sorununun yanı sıra don ve dolu gibi doğal afetler nedeniyle rekolte düşüklüğü yaşanıyor.

Şeker fasulyesinin izinden gidiyor

Olumsuz koşullara karşın Ordu kivisi dayanıklılığıyla pazarda kendini belli ediyor. Geçtiğimiz yıllarda Akkuş ilçesinde üretilen şeker fasulyesinin coğrafi işaret ile tescillendiğini hatırlatan Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz, Ordu kivisinin bilimsel özelliklerinin tespit edilmesi için çalıştıklarını belirtiyor.

Markalaşmaya aday

Ordu Üniversitesi ile birlikte yürütülen çalışmaların ardından Türk Patent Enstitüsü’ne götürülecek sonuçlar değerlendirilip ürünün kendine özgü yapısı tespit edildiği takdirde coğrafi işaret almaya hak kazanacak ve markalaşma yolunda önemli bir adım atacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.