tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.4.2017

Büyük dünya için özel bir gün

Büyük dünya için özel bir gün

Çocuklar kadar özgür bir dünya dileğiyle; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!

“Her bir çocuğun kendi teorilerini geliştirdiği, başkalarının fikirlerine eleştirel yaklaştığı, bulguları analiz edebildiği ve dünyaya kendisine ait izler bıraktığı bir toplum yaratmak... Radikal olduğu kadar harika ve devrimci sonuçlar yaratabilecek bir fikir bu; elbette bu fikri gerçekten ciddiye aldığımız sürece.”   -Deborah Meier / Eğitimci

Çocuklar toplum için yalnızca sevgi, ilgi ve merhametin odağı olmaktan çok daha fazlasını ifade ediyor. Çocukların dünyasında kalıpların dışında, yaratıcı, öğrenmeye alabildiğine açık ve her biri kendine özgü birer birey ikamet ediyor. Bu özgür dünya, belki de yetişkinlerin çoğu kez yalnızca kendilerine ait sandıkları “büyük” dünyanın dönüştürücü bir parçası.

Büyük dünyada fikirler tıkandığında çocukların zihniyle yeni yollar keşfetmek gerekiyor. Büyük dünyada bencillik hakim olduğunda çocukların paylaşımcı dünyasını örnek almak gerekiyor. Büyük dünyada adalet sarsıldığında çocukların kirlenmemiş vicdanına başvurmak gerekiyor. Doğru bilginin, bilimin, eğitimin dünyayı değiştirici gücü küçümsendiğinde çocukların tüm kapıları, pencereleri ardına kadar açık ve içeri giren ışığın keyfini çıkarmasını bilen sınırsız, meraklı ve eleştirel aklına sahip olmak gerekiyor.

buyuk-dunya-icin-ozel-bir-gun2.jpg

23 Nisan yalnızca çocukların bayramı değil. Yetişkinlere tıpkı çocuklar gibi, özgürlüğüne düşkün, sorgulayan ve gerçeği hesapsızca kucaklayan bireyler olma gerekliliğini hatırlatan bir gün. Doğanın insana armağan ettiği güzellikleri, insanın da uygarlık boyunca doğaya armağan ettiği değerleri hatırlatan bir gün. Bu armağanları -her şeyden önce çocuklar için- geleceğe taşımanın sorumluluğunu tüm yetişkinlerin hissetmesi gereken bir gün.

Nisan ayında tarlasera Çocuk ilk sayısını çocuk okurlarıyla buluşturdu. tarlasera Çocuk, tarımın üretken ruhunu çocukların üretken ruhuyla bir araya getirme hayaliyle doğdu. Aynı üretken ve çocuksu ruh tarlasera Çocuk’u oluşturan ekibin de çıkış noktasıydı, kaçınılmaz olarak ve ne mutlu ki!

Adaletin, vicdanın, bilimin ve üretmenin tekerlekleriyle yol alan, çocuklar için özgür, çocuklar kadar özgür bir dünya dileğiyle; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!    


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.