tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.3.2017

Nohut fiyatlarına karşı geçici çözüm

Nohut fiyatlarına karşı geçici çözüm

Düşük üretim ve yoğun fiyat artışıyla karşı karşıya kalan nohutta ithalat vergisi geçici olarak kaldırıldı.

Son 1 yıl içinde fiyatları yüzde 58 artan nohutta ithalata uygulanan vergiler Temmuz ayına kadar sıfırlandı. Yüzde 19,3 olan gümrük vergisinin geçici olarak kaldırılması iç piyasadaki yüksek fiyatları düşürmeyi hedefliyor.

2016 yılında dramatik bir düşüş yaşayan rekolte, nohut fiyatlarının ciddi oranda yükselmesine neden oldu. Fiyat artışında diğer tarım ürünlerini geride bırakan nohuttaki krizde artan ithalatın yanı sıra kur etkisinin de bir diğer faktör olduğu belirtiliyor.

Fiyat artışı tersine çevrilecek

Son dönemde ithal nohutlar yurtiçi tüketimde payını hızla genişletirken, Gıda Komitesi tarafından alınan karar ise kısa vadede ithalatı daha da teşvik ederek fiyat artış eğilimini tersine çevirmeyi amaçlıyor.

Yeni mahsul alınana kadar

Şu an itibariyle piyasada yerli nohut kalmadığını belirten Tat Bakliyat Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Memiş, yeni mahsulün çıkacağı Temmuz ayına kadar ithalatın vergiden muaf olmasıyla fiyatların kontrol altına alınacağını söylüyor.

Üretime yönelik çözümler gerekli

Ancak bu uygulama yalnızca nohuttaki fiyat krizini geçici olarak çözmeye yönelik. Nohutta ithalata bağımlılık yoluna girilmemesi için ise verim ve rekolte gibi üretim bazlı köklü sorunları çözüme kavuşturmak gerekiyor. Uzun vadeli tedbirler kapsamında lisanslı depoculuğa yönelik teşvik paketi beklenirken, Gıda Komitesi nakliye ve soğuk zincir depolama konularında da tedbir alındığını duyurdu.

Nohut en çok desteklenen bakliyat

2016 sonunda açıklanan havza bazlı üretim sistemine göre nohudun toplam 330 havzada destekleneceği açıklanmıştı. Böylece nohut havza sayısı itibariyle bakliyatlar arasında ilk sırada, genel tarım ürünleri arsında ise beşinci sırada yer almıştı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.