tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.3.2017

Zeytinyağları Türkiye’de yarışacak

Zeytinyağları Türkiye’de yarışacak

İspanya’da geleneksel olarak düzenlenen Doğal Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması bu yıl ilk kez Türkiye’de uluslararası nitelik kazanacak.

Dünyanın en büyük zeytinyağı üreticisi ülkesi İspanya’da 2000 yılından bu yana düzenlenen zeytinyağı yarışması bu yıl Türkiye’de gerçekleşecek. Mario Solinas Natürel Sızma Zeytinyağı Yarışması adını taşıyan etkinlikte farklı ülkelerden en kaliteli yağı üreten firmalar yarışacak.

En prestijli ödül

Uluslararası Zeytin Konseyi tarafından düzenlenen yarışma zeytin ve zeytinyağı sektörünün en prestijli kalite yarışması olarak kabul ediliyor. Türkiye’de organizasyonunu Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin (UZZK) üstlendiği yarışmaya katılım için son başvuru tarihi ise 10 Mart.

Üç kulvarda yarışılıyor

Zeytinyağında kalite standartlarının belirlenmesi üzerine yaptığı çalışmalarla hatırlanan İtalyan Prof. Dr. Mario Solinas’ın adına düzenlenen yarışmanın jürisi de uluslararası nitelikte uzmanlardan oluşuyor. Ürünlerden alınacak örneklerin kimyasal ve duyusal analizleri ise akredite laboratuvarlarda yapılacak.

Ödüller Nisan ayında açıklanacak

3 farklı kategoride ilk 3 sırayı alan zeytinyağının ödüle hak kazanacağı yarışma kapsamında ayrıca 2 ürüne de mansiyon ödülü verilecek. Kazananlar 26-29 Nisan tarihleri arasında İzmir’de gerçekleşecek Olivtech Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı’nda ödüllerine kavuşacak.

Kalite algısını yaygınlaştıracak

Etkinliğin Türkiye’nin zeytinyağında kalite algısının yaygınlaştırılmasına ön ayak olacağını söyleyen UZZK Başkanı Ümmühan Tibet, “Bu yarışmayla aynı zamanda ülkemiz zeytinyağlarının dünyada daha etkin şekilde tanınması ve kalitemizin bir kez daha tescil edilmesi mümkün olacak” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.