tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

31.1.2017

Alpullu'nun kapıları üreticilerin çabalarıyla açılıyor!

Alpullu

3 yıldır faaliyetini durdurmuş olan Alpullu Şeker Fabrikası, üreticileri ve kooperatiflerin çabasıyla üretime geri dönüyor.

Türkiye'nin ilk yerli şekerini üreten Alpullu Şeker Fabrikası 4 yıl aradan sonra üretime geri dönüyor. Fabrikanın faaliyete geçilmesi için ihtiyaç duyulan 150 bin tonluk pancar ekimi için üreticilerle anlaşıldığı açıklandı.

Uzun yıllar Trakya tarımına yön veren Alpullu Şeker Fabrikası, bölgede giderek azalan ekimler sonucu 2013'te üretimini durdurmak zorunda kalmıştı. Son olarak fabrika yönetimi internet üzerinden başlattıkları kampanya ile fabrikanın yeniden canlandırılması çağrısı yapmıştı. tarlasera.com da bu çağrıya destek vermişti.

Ne olursa olsun bacası tütmeli

Trakyalı üreticilerin ve sivil toplum örgütlerinin çabasıyla yürütülen kampanya sonucu üretim kapasitesinin 60 bin tondan 150 bin tona yükseltileceği taahhüt edildi. "Bu fabrikanın ne pahasına olursa olsun bacası tütmeli. Ve tütecek de" diyen Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Ramis Özgen, "Gözümüz üreticide, bu ekimi üreticimize yaptıracağız" şeklinde konuşuyor.

Hedef 90'lardaki üretim oranı

Fabrikanın üretimini 90'lı yıllarda olduğu gibi 600 bin tona çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Özgen, "Fabrikamız çalışmaya başladığında bölgede yaşanan göç de duracak" diyor. "Bizim girişimlerimiz ve pancardaki kazancın artmasıyla üreticileri ikna ettik" diyen Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan ise, mevcut taahhüdün 150 bin tonu şimdiden aştığını söylüyor.

Yanlış fiyat politikaları pancara küstürmüştü

"Atatürk'ün kurduğu bu fabrikanın kapanması herkes için çok büyük bir kayıptı" diyen Arslan, 3 yıllık sürecin en önemli nedeninin fiyat politikaları olduğunu söylüyor. "Üretici yanlış fiyat politikaları nedeniyle pancara küsmüştü. Şimdi ise yeniden pancar ekmeye karar verdiler. Bu yüzden çok mutluyuz" yorumunu yapıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.