tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.1.2017

Bu gübrelere reçete zorunluluğu getirildi!

Bu gübrelere reçete zorunluluğu getirildi!

Kalsiyum amonyum nitrat (CAN) gübreleri bundan böyle yalnızca e-reçete ile satın alınacak. Alınan gübre ise arazide Bakanlık personeli gözetiminde uygulanacak.

Nitratlı gübrelerde yeni uygulamalar resmiyet kazandı. Amonyum nitrat için yasaklar kalıcılaşırken, potasyum ve sodyum nitratın kullanımı ise artık serbest. Ancak en ilginç gelişme kalsiyum nitratta yaşanıyor.

Yeni dönemde "kontrollü" şekilde satılacağı açıklanan kalsiyum nitratlı gübrelere e-reçete zorunluluğu getirildi. Ayrıca gübre uygulamaları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl veya ilçe Müdürlüğü personelinin gözetiminde gerçekleştirilecek.

Başvurular İl ve İlçe Müdürlüklerinden

Piyasadaki %26 CAN ve %21 CAN kalsiyum amonyum nitrat gübrelerinden satın almak isteyen üreticilerin İl veya İlçe Müdürlüklerine başvurması gerekiyor. Burada Gübre Kayıt ve Takip Sistemi üzerinden hazırlanan e-reçeteyi bayi ya da dağıtıcıya götürmesi satın alma için yeterli olacak.

Kayıtlı olmayan üretici reçete alamayacak

E-reçete hazırlanırken üreticinin arazi ve ürün durumuna dair sistemde yer alan bilgiler göz önüne alınacak. Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ya da Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi’ne (TUKAS) kayıtlı olmayanlara ise e-reçete verilmeyecek.

bu-gubrelere-recete-zorunlulugu-getirildi4.jpg

Amonyum nitrat tamamen yasaklandı

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nden İl Müdürlüklerine ve gübre dağıtım noktalarına gönderilen talimatta, amonyum nitrat (%33AN) gübresinin tarımsal amaçlı kullanımının tamamen yasaklandığı ve üreticilere satılmayacağı belirtildi. Sodyum ve potasyum nitratta ise yasaklar tamamen kaldırıldı.

Satış işlemi esnasında bunlara dikkat!

Reçete ile yapılacak gübre satışlarının usulü de belirlendi. Buna göre; satış sırasında e-reçete üzerinde yer alan satış bilgileri ve taahhüt kısımları doldurularak bayi ve üretici tarafından imzalanacak. Satılan gübrenin firma adı da e-reçete üzerine yazılacak. Ayrıca bayi tarafından Çiftçi Yol Kontrol Belgesi düzenlenerek nakil yapılacak.

Bayiler satış bilgilerini raporlayacak

Bayilerin satışını yaptıkları gübrelere ait e-reçetelerin bir kopyasını bağlı oldukları İl veya İlçe Müdürlüğüne haftalık olarak göndermesi de zorunlu. Buradaki bilgiler ilgili personel tarafından Gübre Kayıt ve Takip Sistemi'ndeki Bayi Stok Çıkışı’na kaydedilecek.

bu-gubrelere-recete-zorunlulugu-getirildi2.jpg

Tarlaya atmadan önce de başvuru zorunlu!

Kalsiyum nitrat gübresinin tarlada uygulanmasına da denetim getiriliyor. Buna göre, üretici gübreleme yapabilmek için e-reçete ile birlikte yine İl veya İlçe Müdürlüğüne başvuracak. Gübreleme tarihi burada hazırlanacak takvime göre belirlenecek.

Personel denetiminde yapılacak

Tarladaki gübreleme esnasında ilgili üreticinin yanı sıra Tarım İşletme Danışmanı veya bir başka personelin hazır bulunması zorunlu. Uygulamanın ardından tarih ve kullanılan gübre miktarı belgelenecek ve sisteme kaydedilecek. Arazide denetimli gübre uygulamasının ne ölçüde etkili olacağı ise şimdiden merak konusu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Şura kararları tarıma dair ne söylüyor?

Şura kararları tarıma dair ne söylüyor?

Üçüncüsü düzenlenen Tarım Şurası'nda üretim planlamasının devlet güvencesi altına alınması ve Su Kanunu çıkarılması öngörülüyor.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

tarlasera Aralık sayısı çıktı!

tarlasera Aralık sayısı çıktı!

Türkiye’nin ihracata yönelik ürünlerini inceleyen tarlasera bu ay Bitki Koruma & Besleme ekinin yeni sayısıyla birlikte okurlarıyla buluştu.