tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.1.2017

Bu gübrelere reçete zorunluluğu getirildi!

Bu gübrelere reçete zorunluluğu getirildi!

Kalsiyum amonyum nitrat (CAN) gübreleri bundan böyle yalnızca e-reçete ile satın alınacak. Alınan gübre ise arazide Bakanlık personeli gözetiminde uygulanacak.

Nitratlı gübrelerde yeni uygulamalar resmiyet kazandı. Amonyum nitrat için yasaklar kalıcılaşırken, potasyum ve sodyum nitratın kullanımı ise artık serbest. Ancak en ilginç gelişme kalsiyum nitratta yaşanıyor.

Yeni dönemde "kontrollü" şekilde satılacağı açıklanan kalsiyum nitratlı gübrelere e-reçete zorunluluğu getirildi. Ayrıca gübre uygulamaları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl veya ilçe Müdürlüğü personelinin gözetiminde gerçekleştirilecek.

Başvurular İl ve İlçe Müdürlüklerinden

Piyasadaki %26 CAN ve %21 CAN kalsiyum amonyum nitrat gübrelerinden satın almak isteyen üreticilerin İl veya İlçe Müdürlüklerine başvurması gerekiyor. Burada Gübre Kayıt ve Takip Sistemi üzerinden hazırlanan e-reçeteyi bayi ya da dağıtıcıya götürmesi satın alma için yeterli olacak.

Kayıtlı olmayan üretici reçete alamayacak

E-reçete hazırlanırken üreticinin arazi ve ürün durumuna dair sistemde yer alan bilgiler göz önüne alınacak. Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ya da Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi’ne (TUKAS) kayıtlı olmayanlara ise e-reçete verilmeyecek.

bu-gubrelere-recete-zorunlulugu-getirildi4.jpg

Amonyum nitrat tamamen yasaklandı

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nden İl Müdürlüklerine ve gübre dağıtım noktalarına gönderilen talimatta, amonyum nitrat (%33AN) gübresinin tarımsal amaçlı kullanımının tamamen yasaklandığı ve üreticilere satılmayacağı belirtildi. Sodyum ve potasyum nitratta ise yasaklar tamamen kaldırıldı.

Satış işlemi esnasında bunlara dikkat!

Reçete ile yapılacak gübre satışlarının usulü de belirlendi. Buna göre; satış sırasında e-reçete üzerinde yer alan satış bilgileri ve taahhüt kısımları doldurularak bayi ve üretici tarafından imzalanacak. Satılan gübrenin firma adı da e-reçete üzerine yazılacak. Ayrıca bayi tarafından Çiftçi Yol Kontrol Belgesi düzenlenerek nakil yapılacak.

Bayiler satış bilgilerini raporlayacak

Bayilerin satışını yaptıkları gübrelere ait e-reçetelerin bir kopyasını bağlı oldukları İl veya İlçe Müdürlüğüne haftalık olarak göndermesi de zorunlu. Buradaki bilgiler ilgili personel tarafından Gübre Kayıt ve Takip Sistemi'ndeki Bayi Stok Çıkışı’na kaydedilecek.

bu-gubrelere-recete-zorunlulugu-getirildi2.jpg

Tarlaya atmadan önce de başvuru zorunlu!

Kalsiyum nitrat gübresinin tarlada uygulanmasına da denetim getiriliyor. Buna göre, üretici gübreleme yapabilmek için e-reçete ile birlikte yine İl veya İlçe Müdürlüğüne başvuracak. Gübreleme tarihi burada hazırlanacak takvime göre belirlenecek.

Personel denetiminde yapılacak

Tarladaki gübreleme esnasında ilgili üreticinin yanı sıra Tarım İşletme Danışmanı veya bir başka personelin hazır bulunması zorunlu. Uygulamanın ardından tarih ve kullanılan gübre miktarı belgelenecek ve sisteme kaydedilecek. Arazide denetimli gübre uygulamasının ne ölçüde etkili olacağı ise şimdiden merak konusu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.