tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.1.2017

Bayramiç’in altın elması tescillendi

Bayramiç’in altın elması tescillendi

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde yetişen Bayramiç elması için yapılan coğrafi işaret tescil başvurusu onaylandı.

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesi sınırları içinde kalan Kaz dağlarının eteklerinde yetişen Bayramiç elma için yapılan Coğrafi İşaret tescil başvurusu onaylandı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin desteğiyle hazırladıkları projeyi 30 Ekim tarihinde Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na sunduklarını söyleyen Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, “Bayramiç elmasını kimliğe kavuşturmak ve kendi adıyla satmayı amaçlıyoruz” diyor.

Mitolojik çağlardan bu yana yetiştiriliyor

Bayramiç elmasının, Türkiye elma üretiminin yüzde 5’ini sağlayan Bayramiç bölgesinde mitolojik çağlardan bu yana yetiştirildiği biliniyor. Mitolojide Çoban Paris’in Afrodit’e verdiği “altın elma”nın ta kendisi olan bu ürün yerel pazarlarda Evciler, Karaköy, Çırpılar, Kaz Dağı Elması adıyla satılıyor. “Bayramiç’in sarı renkli Golden Delicious çeşidi Türkiye şartlarında diğer bölgelerden daha kaliteli şekilde yetişiyor” diyen Pehlivan, Coğrafi İşaret Tescili ile bunu durumun resmileştiğini söylüyor.

Kendi logosu ile satılacak

“Bayramiç elmasına Coğrafi İşareti almamıza neden olan en önemli faktör, bölgede gece ve gündüz sıcaklık farkı nedeniyle ürünün aromasının daha lezzetli ve tadının daha güzel olması” diyen Pehlivan, ürünün bundan böyle pazarda Coğrafi İşaret logosuyla satılacağını, daha yüksek bir fiyat bulabileceğini ve bunun da üreticiye daha fazla katma değer sağlamış olacağını dile getiriyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.