tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.1.2017

Kapya biberin yerini kömür almasın!

kapya-biberin-yerini-komur-almasin.jpg

Çanakkale-Yenice’de yapılması planlanan termik santral bölgede tarımsal üretimi tehdit ediyor. Oksijen oranıyla dünya ikincisi olan Kazdağları havası ise risk altında!

Başta bitki örtüsü ve hava kalitesi olmak üzere doğal yaşam açısından benzersiz bir zenginliğe sahip Kaz dağları için bugün kritik gün. Bölgede yapılması planlanan Çırpılar Termik Santrali için İnceleme-Değerlendirme Komisyonu Ankara’da toplanırken, sivil toplum kuruluşları Çanakkale’de risk altındaki doğal ve tarımsal yaşama dikkat çekiyor.

Tepkiler sosyal medyada toplanıyor

Çanakkale’nin kapya biberiyle ünlü Yenice ilçesi sınırlarında bulunan Kaz dağları bölgesinde inşa edilmek istenen termik santralin yılda 3,5 milyon ton kömür üretmesi hedefleniyor. Yaklaşık 90 futbol sahası genişliğinde bir alanı yok edeceği belirtilen projeye karşı tepkiler sosyal medyada #kazdağıhepimizin etiketi altında toplanıyor.

kapya-biberin-yerini-komur-almasin1.jpg

16 yeni santral daha planlanıyor

Bugün itibariyle Çanakkale sınırları dahilinde faaliyet halinde olan 3 adet kömürlü termik santral bulunuyor. İnşaatı süren 2 tesisin yanı sıra 16 yeni tesis de proje aşamasında. Özellikle Bandırma-Çanakkale arasında kalan bölge ve Ezine ilçesinde tarımsal üretimin yanında hava ve insan sağlığı da risk altında.

Dünyada havası en temiz ikinci bölge

Çanakkale’nin ticaret hacminin yüzde 88’ini tarım ürünleri oluşturuyor. İlde Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı 23 bine yakın üretici başta domates, biber, şeftali, kiraz ve elma olmak üzere pek çok ürünü iç ve dış pazara sunuyor. Yenice ilçesinin ev sahipliğini yaptığı Kaz dağlarının Alplerden sonra dünyada oksijen oranı en yüksek havaya sahip olduğu biliniyor.

Çanakkale'ye sahip çık!

Çanakkale’ye sahip çık” başlığıyla bölgedeki termik santral yapılaşmasına karşı kampanya başlatan TEMA Vakfı, plan halindeki projelerin de hayata geçmesi halinde başta tarımsal üreticiler olmak üzere binlerce insanın yaşamının doğrudan olumsuz etkileneceği uyarısını yaptı.

Kapya biberin yerini kömür almasın!

Etkiler çok geniş bir alana yayılacak

Bölgede kömür madenciliği ve kömürlü termik santrallerin olası etkilerini CALPUFF modelleme sistemi ile hesapladıklarını belirten TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, “İşletmeye geçecek tesisler toprak ve insan sağlığının yanı sıra hava kirliliğine yol açan emisyonları da yüzde 50-100 arasında arttıracak. Bu olumsuz etkiler çok uzak mesafelere kadar uzanabilecek” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.