tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.1.2017

Artık bu ürünler de lisanslı depolara girecek

Artık bu ürünler de lisanslı depolara gidecek

Yeni yılda lisanslı depoculuk sisteminin kapsamına fındık, antepfıstığı ve kuru kayısı ürünler de dahil olacak.

Hububat, pamuk ve zeytin gibi tarım ürünlerinde sayıları hızla artan lisanslı depoculuk faaliyetleri, 2017 yılından itibaren fındık ve antepfıstığı gibi sert çekirdekli meyveler için de devreye girecek. İşlenmiş ürünlerden kuru kayısı da sistem kapsamına alınırken, kuru üzüme yönelik tebliğ çalışmaları ise sürüyor.

İşletme sayısı 17’ye ulaştı

İlk olarak 2011 yılında Ankara-Polatlı’da kurulan depolama tesisinin ardından bugüne kadar faaliyet izni alan işletme sayısı 17’ye ulaşmış durumda. Başta tahıl ve yağlık tohumlarda pazarlama sorunlarına çözüm olmayı amaçlayan lisanslı depoculuk sisteminde 2016 yılında önemli yol alındığı görülüyor.

Depolama bedelinin yarısı karşılanıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre son 1 yıl içinde işletme sayısında yüzde 88, depolama kapasitesinde ise yüzde 94’e yakın artış yaşandı. Ürününü lisans depolara teslim eden üreticilerin ödediği kira bedelinin yarısı 5 yıl boyunca devlet tarafından karşılanıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında biyoenerjiyi tarımın gözünden inceleyen Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısını da okurlarına armağan ediyor.