tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.11.2016

İstanbul’a yeni sebze-meyve hali geliyor

İstanbul’a yeni sebze-meyve hali geliyor

İstanbul’un iki ana sebze-meyve halinden biri olan Ataşehir Hali, Tuzla ilçesine yapılacak yeni tesise taşınacak.

İstanbul’un Anadolu yakasına yapılacak yeni sebze-meyve hali projesi için çalışmalar başladı. Tuzla ilçesinin Aydınlı mahallesinde kurulacak olan tesisin 2018 yılında hizmete açılması hedefleniyor.

240 dükkan kapasiteli

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, 450 bin metrekarelik bir alanı kapsayacak olan Aydınlı Sebze-Meyve Hali’nin inşaatına Ocak ayında başlanacağı belirtildi. 240 dükkandan oluşacak komplekste gıda kontrol, kasa yıkama, paketleme, atık depolama alanlarının yanı sıra 2 bin 742 araç kapasiteli otopark da yer alacak.

2 merkez hal, 3 milyon ürün

Açık arayla en çok sebze-meyve tüketilen il olan İstanbul’da 2015 itibariyle pazara toplam 3 milyon ton sebze ve meyve ürünü giriş yaptı. 1970’ten bu yana Anadolu yakasında sebze-meyve ticaretinin merkezi Ataşehir Hali. 1986’da kurulan Bayrampaşa Hali ise Avrupa yakasında hizmet veriyor. İstanbul Meyve-Sebze Komisyoncu ve Tüccarları Derneği’nin (İMESKOM) verilerine göre Bayrampaşa ile Ataşehir hallerinde toplam 750’ye yakın yazıhane bulunuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.