tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.10.2016

Genç biyomühendislerin projesi ABD’de yankı buldu

Genç biyomühendislerin projesi ABD’de yankı buldu!

İzmir’de tarımsal atıklardan yola çıkarak enerji reaktörü ve yalıtım malzemesi üreten iki genç bilimci, ünlü teknoloji geliştirme merkezi Silikon Vadisi’ne davet edildi.

Ege Üniversitesi bünyesindeki ideEGE Teknoloji Geliştirme Merkezi’nde görev yapan genç araştırmacılar, tarımsal atıklardan yola çıkarak iki buluşa imza attı. Enerji ve yapı sektörüne yönelik sürdürülebilir kaynak oluşturmayı hedefleyen projeler ABD’de de ilgi uyandırdı.

Tarla ve sera atıklarından elektrik

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunu Emre Yağcıoğlu, biyoyakıt üretiminde verimi arttırmayı hedeflediği projesi ile tarımsal atıklardan elektrik üreten bir reaktör geliştirdi. Yağcıoğlu projesinde sebze, mısır, şekerpancarı ve zeytin üretiminde ortaya çıkan atıklardan faydalandı.

“Üreticilerin bir kenara koydukları bu çok kıymetli atıkları toplayarak elektrik üretmemiz mümkün" diyen Yağcıoğlu, enerji sektöründeki yatırımcılarla görüştüklerini ve Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’nın “tekno-yatırım” fonunu almayı hedeflediklerini söylüyor.

Başka bir yalıtım da mümkün!

Üniversitenin Biyomühendislik bölümünden mezun olan Turgut Mesut Yılmaz ise mısır ve buğday sapları ile mantar hücrelerinden yararlanarak ısı yalıtım malzemesi geliştirmeyi başardı. Biyoteknolojik yöntemlerle geliştirilen yalıtım panellerinin inşaat maliyetlerini yüzde 20 düşürdüğünü söyleyen Yılmaz, “Bu proje ile ABD’deki Silikon Vadisi’ne davet edildik. Projenin Türkiye’de de hayata geçmesini istiyoruz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Koronavirüs limon fiyatlarını yükseltti

Koronavirüs limon fiyatlarını yükseltti

Grip virüslerine karşı bağışıklığı güçlendiren narenciye ürünlerinin tüketimi artıyor. Artan talep limonda hal fiyatlarına da yansıdı.

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

Mart sayısında tarımsal sigortaların bugünü ve geleceğini masaya yatıran tarlasera’nın bu ay okurlarına bir de hediyesi var.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.