tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.10.2016

Sofraz pirinci HES’e feda edilmesin!

Sofraz pirinci HES’e feda edilmesin!

Adıyaman’ın Sofraz pirinci ile ünlü Besni ilçesinde HES projesi 2 bin dönüm tarım arazisini susuz bıraktı.

Hidroelektrik santrallerin (HES) sayısının 14’e çıktığı Adıyaman’da üreticilerin tepkileri de artıyor. Besni ilçesinde inşa edilen HES’e karşı açıklama yapan üreticiler, tarım arazilerini besleyen su kaynaklarının ellerinden alındığını dile getirdi.

20 bin dönüm susuz kaldı

Üçgöz mevkiinde inşa edilen Besni Hidroelektrik Santrali’nin üzerine kurulduğu Değirmen çayından proje öncesine kadar yaklaşık 10 köyün faydalandığı söyleyen üretici Mehmet Akkuş, “2 bin dönüm araziyi besleyen su yolu artık yok. Hiçbirimizin haberi veya bir sözleşme olmadan suyumuzu elimizden alıyorlar” diyor.

Araziler sulu olarak tapulu

Proje henüz elektrik üretimine geçmezken tarım arazilerinde susuz üretime geçmek zorunda kaldıklarını belirten Akkuş, “Arazilerimiz sulu olarak tapuludur. Bununla ilgili dilekçeleri gerekli makamlara gönderdik. Yetkilileri göreve davet ediyoruz” şeklinde konuşuyor. HES projesinden etkilenen bölgede domates, biber, maydanoz ve hıyar gibi sebzelerin yanı sıra çeltik üretimi de yapılıyor. Ünlü Sofraz pirincinin üretim merkezi de yine Besni ilçesi.

sofraz-pirinci-hes-e-feda-edilmesin2.jpg

Kahta’da da HES yıkımı

Adıyaman’da bu yılın başında Kahta ilçesine inşa edilen HES’e karşı 15 köyden üreticiler bir araya gelerek eylem yapmıştı. Üreticiler projenin sulu tarımı bitireceğini söylerken Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak da proje için verilen izinlerin iptali için çalıştıklarını belirtmişti.

2 HES daha yolda

MW bazında üretilen elektriğin yüzde 86'sının HES'lerden sağlandığı Adıyaman'daki 25 elektrik üretim tesisinin 14’ünü HES’ler oluşturuyor. İlde Bizna Bendi ve Çağlayan adını taşıyan 2 adet HES projesi daha yapım aşamasında bulunuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Bin 277 ziraat mühendisi aranıyor

Bin 277 ziraat mühendisi aranıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın alacağı yeni sözleşmeli personel için açılan kadro sayısı ve başvuru tarihleri güncellendi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?