tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.8.2016

Pestisit kullanımı yüzde 6 artacak

Pestisit kullanımı yüzde 6 artacak

Tarımsal üretimin artışına paralel olarak dünya genelinde tüketilen bitki koruma kimyasallarının 2020’de yüzde 6’ya yakın oranda artması bekleniyor.

Tarımsal üretimin artması ve daha fazla verim arayışı modern bitki koruma yöntemlerinin de tüm dünya genelinde yaygınlaşmasını beraberinde getiriyor. 58 milyar dolara ulaşan küresel pestisit pazarının önümüzdeki 4 yıl içinde de yüzde 5,79 büyüyeceği tahmin ediliyor.

Tartışmalar son yıllarda alevlendi

Son yıllarda bitki ve insan sağlığına dair riskler barındıran kimi kimyasallar başta Avrupa olmak üzere pek çok bölgede yasaklılar listesine girerken, diğer yandan kimyasal yöntemlere alternatif bitki koruma uygulamaları da popülerliğini arttırıyor. Özellikle petrokimya ve inorganik hammaddeler kullanılarak üretilen sentetik pestisitler nedeniyle çevresel kaygılar artınca biyopestisitlere yönelik büyüyen bir talepten söz etmek mümkün.

Üreticiler yola güvenli ürünlerle devam ediyor

Ancak bu gelişmelere karşın geleneksel bitki koruma pazarı da gelişimine aynı hızla devam ediyor. Giderek artan nüfusa karşı tarım alanlarının daralması bitki korumanın önemini hiç olmadığı kadar arttırırken, üreticiler de yollarına güvenli ürünlerle devam ediyor.

Researches and Markets’ın yayınladığı “Küresel Pestisit Pazarı, Trendler ve Tahminler” başlıklı rapora göre, 125 milyar dolarlık bitki koruma ürünleri pazarında en büyük payı halen 58,46 milyar dolar ile kimyasal bazlı pestisitler oluşturuyor.

Biyopestisitlerde bilgi ve deneyim eksikliği var

Raporda pek çok gelişmiş ülkenin biyopestisit kullanımıma yönelik teşvikler sunmasına karşın, üreticileri bu konuda henüz yeterince farkındalık ve deneyim sahibi olmadığına dikkat çekiliyor. Bu nedenle dünya genelinde uzun bir süre daha bitki koruma pazarına geleneksel pestisitlerin hakim olması şaşırtıcı olmayacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.