tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.7.2016

Tarımdaki büyük birleşme resmiyet kazandı

Tarımdaki büyük birleşme resmiyet kazandı

Tarımın zirvesini sallayan Dow-DuPont birleşmesi resmiyet kazandı. Üç iş konula ayrılacak yeni şirketin lokomotifi tarım bilimleri olacak.

Tarım sektörünün zirvesinde dengeleri değiştiren Dow ve DuPont’un birleşme Aralık ayında aldığı birleşme kararı resmiyet kazandı. Her iki şirketin hissedarlarının birleşme işlemini onayladıkları açıklandı.

Bu yıl içinde tamamlanacak

Dow ve DuPont’un şirket evliliğinden her biri kendi alanında faaliyet gösteren üç bağımsız şirket doğacak. Oluşacak çatı şirketin isminin ise DowDuPont olacağı geçtiğimiz Şubat ayında deklare edilmişti. Birleşme işlemlerinin 2016 yılının ikinci yarısı içinde tamamlanacağı öngörülüyor.

Teknoloji ve inovasyon temelli

Tüm paydaşlar açısından önemli faydalar sağlayacak üç teknoloji ve inovasyon temelli bilim şirketine doğru büyük bir adım atıldığını ifade eden Dow Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Andrew N. Liveris, “Dow ve DuPont hissedarlarının bu tarihi birleşmenin onaylanması için verdikleri olağanüstü destek, DowDuPont’un temsil ettiği değer önerisiyle yükselen hissedar değerinin açık bir ifadesi” diyor.

Üreticilere yeni seçenekler yaratacak

Sırada ilgili yetki alanlarındaki düzenleyici kurumlarla yapılacak çalışmalar olduğunu söyleyen DuPont Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ed Breen ise, “Bu birleşmenin hissedarlarımız için uzun vadeli, sürdürülebilir bir değer, müşterilerimiz içinse üstün çözümler ve seçenekler yaratacağına inancımız tam” şeklinde konuşuyor.

Bağımsız şirketler sırasıyla tarım, malzeme bilimi ve özel ürünler alanlarında çalışacak. 18,5 milyar dolar pazar payıyla sektörün zirvesine yerleşmesi beklenen tarım kolu birleşmenin en önemli parçasını oluşturuyor.

tarimdaki-buyuk-birlesme-resmiyet-kazandi2.jpg

Zirvede yeni arayışlar

Tarım sektörünün “6 büyükler”inden ikisi olarak kabul edilen Dow ve DuPont tarımda tohum ve bitki koruma alanlarında faaliyet gösteriyor. 2015 sonunda açıklanan birleşme kararının ardından Monsanto, Syngenta, Bayer ve BASF’te de yeni arayışlar hız kazanmış ve karşılıklı teklifler gerçekleşmişti.

Çin kimya firması ChemChina’nın Syngenta’yı satın alma kararının ardından halen süren görüşmeler ve Monsanto’ya yaptığı teklif reddedilen Bayer’in yeni bir teklif sunup sunmayacağı sektörün zirvesinde merakla beklenen diğer gelişmeler.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.