tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.6.2016

Ziraat fakültelerine teşvik var, mezuna iş yok!

Ziraat fakültelerine teşvik var, mezuna iş yok!

YÖK, LYS tercihlerinde ziraat ve tarım fakültelerini seçip buradaki bölümlere ilk 3’ten giren öğrencilere burs verileceğini açıkladı. Öte yandan ziraat mezunlarının yüzde 12’si işsiz.

Fen Bilimleri alanında yapılacak LYS-2 (Lisans Yerleştirme Sınavı) yarın gerçekleşecek. Sınava 1 gün kala tercihini ziraat alanında yapacak ve bölümünü ilk 3 sıradan kazanacak öğrencilere burs verileceği açıklandı.

Ayda 600 TL verilecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç bu yıl üniversitelerin ziraat, tarım, orman ve su ürünleri fakültelerinde yer alan 210 bölüme ilk 3 sıradan yerleşen öğrencilere aylık 600 TL burs verileceğini belirtti. Saraç, “2016 yılı için önceliklerimiz bu alanlar olacak” dedi.

Ziraat fakültelerine ilgi azalıyor

Türkiye’de 30 adet ziraat, 5 adet ziraat ve doğa bilimleri, 1 adet de tarım ve doğa bilimleri fakültesi bulunuyor. Söz konusu programlardaki kontenjanlar ile öğrenci sayısı arasında uçurum olduğunu belirten Saraç, “Bu kadar stratejik ve kritik alanlara olan ilginin azalıyor olması tehdit edici” diye konuşuyor. Her yıl yaklaşık 4 bin civarında mezun veren ziraat fakültelerinin neredeyse tümünde öğrenci kontenjanı geçtiğimiz yıl düşürülmüştü.

Teşvik var, iş yok!

Ziraat fakültelerine yönelik bu teşviklere karşın ziraat mezunlarının istihdam sorununun artarak devam etmesi ise tartışma konusu. AB ülkelerine oranla tam 20 kat daha fazla ziraat mühendisi bulunan Türkiye’de tarım, ormancılık ve balıkçılık alanında işsizlik oranı yüzde 11,9.

Kamu atamaları düşük, destekler ise azalıyor

2014 yılında tüm kamu kurumları için 36 bin atama izni verilirken bunların yalnızca 250’si Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na yönelikti. Tarım danışmanlarına yönelik desteklerin düşürülmesine karşı ziraat mühendislerinin geçtiğimiz günlerde verdiği tepkiler ise hala akıllarda.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.