tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.6.2016

Ziraat fakültelerine teşvik var, mezuna iş yok!

Ziraat fakültelerine teşvik var, mezuna iş yok!

YÖK, LYS tercihlerinde ziraat ve tarım fakültelerini seçip buradaki bölümlere ilk 3’ten giren öğrencilere burs verileceğini açıkladı. Öte yandan ziraat mezunlarının yüzde 12’si işsiz.

Fen Bilimleri alanında yapılacak LYS-2 (Lisans Yerleştirme Sınavı) yarın gerçekleşecek. Sınava 1 gün kala tercihini ziraat alanında yapacak ve bölümünü ilk 3 sıradan kazanacak öğrencilere burs verileceği açıklandı.

Ayda 600 TL verilecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç bu yıl üniversitelerin ziraat, tarım, orman ve su ürünleri fakültelerinde yer alan 210 bölüme ilk 3 sıradan yerleşen öğrencilere aylık 600 TL burs verileceğini belirtti. Saraç, “2016 yılı için önceliklerimiz bu alanlar olacak” dedi.

Ziraat fakültelerine ilgi azalıyor

Türkiye’de 30 adet ziraat, 5 adet ziraat ve doğa bilimleri, 1 adet de tarım ve doğa bilimleri fakültesi bulunuyor. Söz konusu programlardaki kontenjanlar ile öğrenci sayısı arasında uçurum olduğunu belirten Saraç, “Bu kadar stratejik ve kritik alanlara olan ilginin azalıyor olması tehdit edici” diye konuşuyor. Her yıl yaklaşık 4 bin civarında mezun veren ziraat fakültelerinin neredeyse tümünde öğrenci kontenjanı geçtiğimiz yıl düşürülmüştü.

Teşvik var, iş yok!

Ziraat fakültelerine yönelik bu teşviklere karşın ziraat mezunlarının istihdam sorununun artarak devam etmesi ise tartışma konusu. AB ülkelerine oranla tam 20 kat daha fazla ziraat mühendisi bulunan Türkiye’de tarım, ormancılık ve balıkçılık alanında işsizlik oranı yüzde 11,9.

Kamu atamaları düşük, destekler ise azalıyor

2014 yılında tüm kamu kurumları için 36 bin atama izni verilirken bunların yalnızca 250’si Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na yönelikti. Tarım danışmanlarına yönelik desteklerin düşürülmesine karşı ziraat mühendislerinin geçtiğimiz günlerde verdiği tepkiler ise hala akıllarda.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Bir sanat eseri olarak lahana bahçesi

Bir sanat eseri olarak lahana bahçesi

Chicago Mimarlık Bienali’nin bu yıl en ilgi çeken eseri bir lahana bahçesi! Toprağa ekili 10 bin lahanadan oluşan sergi tarıma farklı bir gözle bakma fırsatı veriyor.

Yeni bütçede tarımı neler bekliyor?

Yeni bütçede tarımı neler bekliyor?

Bugün TBMM’de sunumu yapılacak yeni yıl bütçe teklifine göre tarım bütçesinde desteklere ayrılan pay yüzde 60’tan yüzde 66’ya çıkacak.

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

“Tarım sektörü kendisini topluma ne kadar anlatabiliyor” sorusunu gündeme taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına bir de hediyesi var.