tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.6.2016

Ziraat fakültelerine teşvik var, mezuna iş yok!

Ziraat fakültelerine teşvik var, mezuna iş yok!

YÖK, LYS tercihlerinde ziraat ve tarım fakültelerini seçip buradaki bölümlere ilk 3’ten giren öğrencilere burs verileceğini açıkladı. Öte yandan ziraat mezunlarının yüzde 12’si işsiz.

Fen Bilimleri alanında yapılacak LYS-2 (Lisans Yerleştirme Sınavı) yarın gerçekleşecek. Sınava 1 gün kala tercihini ziraat alanında yapacak ve bölümünü ilk 3 sıradan kazanacak öğrencilere burs verileceği açıklandı.

Ayda 600 TL verilecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç bu yıl üniversitelerin ziraat, tarım, orman ve su ürünleri fakültelerinde yer alan 210 bölüme ilk 3 sıradan yerleşen öğrencilere aylık 600 TL burs verileceğini belirtti. Saraç, “2016 yılı için önceliklerimiz bu alanlar olacak” dedi.

Ziraat fakültelerine ilgi azalıyor

Türkiye’de 30 adet ziraat, 5 adet ziraat ve doğa bilimleri, 1 adet de tarım ve doğa bilimleri fakültesi bulunuyor. Söz konusu programlardaki kontenjanlar ile öğrenci sayısı arasında uçurum olduğunu belirten Saraç, “Bu kadar stratejik ve kritik alanlara olan ilginin azalıyor olması tehdit edici” diye konuşuyor. Her yıl yaklaşık 4 bin civarında mezun veren ziraat fakültelerinin neredeyse tümünde öğrenci kontenjanı geçtiğimiz yıl düşürülmüştü.

Teşvik var, iş yok!

Ziraat fakültelerine yönelik bu teşviklere karşın ziraat mezunlarının istihdam sorununun artarak devam etmesi ise tartışma konusu. AB ülkelerine oranla tam 20 kat daha fazla ziraat mühendisi bulunan Türkiye’de tarım, ormancılık ve balıkçılık alanında işsizlik oranı yüzde 11,9.

Kamu atamaları düşük, destekler ise azalıyor

2014 yılında tüm kamu kurumları için 36 bin atama izni verilirken bunların yalnızca 250’si Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na yönelikti. Tarım danışmanlarına yönelik desteklerin düşürülmesine karşı ziraat mühendislerinin geçtiğimiz günlerde verdiği tepkiler ise hala akıllarda.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Antepfıstığını hayata koronavirüs mü döndürdü?

Antepfıstığını hayata koronavirüs mü döndürdü?

Muğla'da 30 yıldır ürün alınamayan aşılı menengiç ağaçları bu yıl beklenmedik şekilde meyve veriyor. Peki bu nasıl mümkün oldu?

Tarımda kullanılan 16 etken maddeye yasak

Tarımda kullanılan 16 etken maddeye yasak

Tarım ve Orman Bakanlığı zirai mücadelede kullanılan 16 farklı kimyasal bileşenin 2022 yılına kadar yasaklanmasına karar verdi.

Muzun fiyatı yollarda artıyor!

Muzun fiyatı yollarda artıyor!

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.